Do čeho investovat v udržitelné zahradě

Už pár let se nosí slova jako udržitelnost, eko, bio, návrat ke kořenům a tak dále a tak podobně. Pořádají se semináře, kurzy, píšou se další a další knihy o tom, jak hospodařit nebo zahrádkařit udržitelným způsobem... Přitom je to jednoduché. Převedeno do jazyka, kterému mnozí rozumějí víc než zahradě – stačí jen správně investovat (ale ne do drahého zahradního architekta).

Přírodní zahrada: šance pro zdravý život

Investujte do půdy na zahradě

Investujte do půdy. Investujte čas a práci péči o ni, do jejího mulčování, organického hnojení, vylepšování kompostem... Jen tak se v ní bude rostlinám, a je jedno jestli užitkovým nebo okrasným, dařit. Uvědomte si, že půda je základ a čím lépe se o ni budete starat, tím silnější, větší, zdravější chutnější nebo krásnější rostliny z ní vzejdou. 

Investujte do vhodné zahradní výsadby

Investujte do výsadby, která je vhodná právě pro vaši zahradu – myšleno s je půdou, množstvím srážek a osluněním. Jen taková výsadba na ní poroste bez zbytečné práce a bude vám dělat radost, ať už květy nebo plody. Proč usilovat o anglický trávník v Čechách, když můžete mít záhony rostlin, které zvládnou i přísušek a přilákají spoustu motýlů? 

Přečtěte si, jak připravit zahradu na sucho

Investujte do zachytávání dešťové vody

Investuje do zavlažování, které bude využívat dešťovou vodu a bude odpovídat danému místu i jeho porostu. Jen tak neutratíte tisíce korun za vodu z vodovodu a vaše rostliny nebudou vadnout. (Všimli jste si, že se tahle investice prolíná s předchozí? Tak to v přírodě, potažmo zahradě chodí. Takže když se nad tím zamyslíte, nebude to zas tak velká investice.) 

Investujte do smysluplných úprav

Investujte do úprav, které mají dlouhodobý smysl a nejsou jen na efekt. Co se tím myslí? Investujte třeba jen do takových zpevněných povrchů, po kterých vám neodteče dešťová voda do kanalizace. (Zase ta souvislost...) 

Jak nainstalovat nádrž na dešťovou vodu

Investujte do ptáků, hmyzu a obojživelníků

Drobní živočichové nejenže oživí zahradu pohybem, zvukem a svou „krásou”, ale také vašemu kousku přírody pomohou. Zbaví ji do určité míry některých „škůdců” a opylí květy, takže budete mít i plody. Když budou na vaší zahradě žít živočichové z volné přírody, bude žít i vaše zahrada. A nejde jen o ptačí budky a hmyzí hotely, jde především o stromy a keře k hnízdění, květy po celou sezonu, kompost pro žížaly... (jde o všechny ty souvislosti).

Když pochopíte, že na zahradě všechno souvisí se vším, vaše investice do „udržitelnosti“ se vám vrátí.

Jak pomocí zahrady zvýšit hodnotu domu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada