Jak pomocí zahrady zvýšit hodnotu domu

Aby se potencionální kupec rozhodl pro vaši nabídku, musí na něj od začátku působit pozitivně. Zanedbaný trávník před domem totiž už předem svádí k domněnce, že podobně zanedbaně je na tom i dům. A i když se nechystáte dům prodat v nejbližší době, doporučují realitní agenti investovat čas a peníze do zahradních úprav, které dodají nemovitosti styl, zvýší její přitažlivost a tím i hodnotu. Kde začít? 

Soulad domu a zahrady

Předzahrádka i zahrada za domem by měla vždy odpovídat stylu daného domu a tvořit sladěný celek. Pokud je tedy dům venkovského rázu, měly by ho doplňovat ovocné keře a záhony pestrých “babičkovských” květin. Určitě zapomeňte na moderní doplňky, fontány nebo jezírka s kapry koi.

Venkovské stavení
Info ikona

Mezi domem a výsadbou před ním by měl panovat soulad.

Promyšlené květinové záhony

Dům s rozkvetlými záhony bude pravděpodobně snáze prodán než dům doplněný jen trávníkem. A nemusí jít jen o záhon lemující dům či plot. Dojem udělá záhon atypického tvaru nebo výsadba uprostřed trávníku. Lépe se také prodávají nemovitosti se vzrostlými listnatými nebo stálezelenými dřevinami a pestrými letničkami, které dodají předzahrádce barvu a texturu. Trávník, který doplňují, pak vypadá mnohem atraktivněji. 

Výsadba atraktivní celý rok

Pozor. V době, kdy dům nabídnete do prodeje, může vypadat jeho předzahrádka úchvatně, protože zrovna kvete. Nemovitost bývá v nabídce ale i několik měsíců. Aby vypadala lákavě i za čtvrt roku, měli byste naplánovat výsadbu tak, aby ji stále něco zdobilo. Na jaře to mohou být cibuloviny, v létě letničky, na podzim trvalky a v zimě stálezelené rostliny. 

Kvetoucí předzahrada
Info ikona

Květy v předzahradě působí na potenciální kupce domu pozitivně.

Na zahradě nezapomeňte na stromy

Stromy nic nepokazíte, i když rostou dlouho. Zajišťují stín, čistí vzduch a mohou poskytovat i ovoce. Podle někoho jsou stromy také jedinými rostlinami, kterým přisuzujeme duši. Pravděpodobně to souvisí s jejich dlouhověkosti a sounáležitostí s domem a lidmi, kteří v něm žijí. Tak jako tak zvyšují hodnotu nemovitosti. 

Než si ale vysadíte před dům konkrétní druh stromu, zamyslete se, k čemu má sloužit. Zahradní architekti doporučují spíše opadavé listnaté stromy, které v létě poskytují stín a v zimě přes holé větve naopak propouštějí do domu více světla. Zohledněte rovněž velikost stromu v dospělosti, aby v budoucnu nebránil ve výhledu, nenarušoval nadzemí vedení elektřiny nebo kořeny nepoškozoval kanalizaci. 

Vstup do domu
Info ikona

Nemá-li váš dům předzahrádku, pomůže jeho prodeji i výsadba v nádobách u vstupních dveří.

Investice do automatické závlahy

Ruční zavlažování zahrady stojí hodně času i peněz, protože určitý objem vody se při zalévání konví nebo hadicí vždy odpaří nebo je vylit mimo záhon... Navíc – každý chce někdy odjet na dovolenou. Řešením pro vás i budoucího majitele je automatický zavlažovací systém s dešťovým senzorem, který se o závlahu sám postará. Vyhodnotí, kdy je zálivka potřebná a k vysazeným rostlinám ji dovede s minimem ztrát. Ačkoli se náklady za zavedení závlahového systému mohou zdát vyšší, ochrání investice vynaložené na zahradní úpravy. 

Zelená clona a ochrana soukromí

Při prodeji domu jsou důležitá také okna. Kupující chtějí hodně přirozeného světla, zároveň ale požadují dostatek soukromí. Řešením jsou vzdušné keře vysazené před okny, jejichž řídké větve nebrání výhledu ani přístupu slunečních paprsků, a přitom chrání interiér před pohledy kolemjdoucích.

Co nejméně náročný porost

Pokud se snažíte šetřit vodu nebo je jí v okolí nedostatek, vsaďte na výsadbu odolnou vůči suchu. Jde o ekologické řešení, které zároveň šetří čas určený na údržbu zahrady. Nejvýraznějším trendem je v tomto směru náhrada vláhově nejnáročnějšího zahradního prvku – trávníku. Místo něj můžete založit štěrkový záhon, resp. nahradit travní porost štěrkovým či kamenným mulčem. Nevyžaduje žádnou údržbu a vypadá pěkně. 

Vstup do domu začíná u vrátek

Tak jako předzahrádka působí na potenciální kupce i přístupová cesta. Je-li rozbitá, odradí ho to. Věnujte jí proto pozornost. Zdokonalit ji můžete například nízkým živým plůtkem z obou stran nebo vinutím mezi květinovými záhony. 

Hezké a funkční osvětlení zahrady

Aby vše, čím jste předzahrádku vylepšili, bylo vidět za všech okolností, umístěte na ni vhodné osvětlení. Instalace bývá snadná a zahradní osvětlení je šetrné i k rodinnému rozpočtu. Zdůraznit by mělo architektonické prvky domu a pohledově přitažlivá zákoutí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada