Které stromy jsou vhodné do malých zahrad

Stromy jsou věrní souputníci lidí, kteří je zasadili: na místě, které jsme pro ně vybrali, zůstávají po celý náš život a leckdy mnohem déle... Některé rostou rychleji, jiné pomaleji, každopádně na malou zahradu jsou ideální stromy menšího vzrůstu.

Vícekmenné stromy do menších zahrad

Strom vybírejte podle stavby koruny 

Štíhlé sloupovité dřeviny, jako třešeň pilovitá (Prunus serrulata)  ’Amanogawa’ nebo ambroň západní (Liquidambar styraciflua)  ’Slender Silhouette’, jsou nenáročné na místo, a přitom vypadají atraktivně. Komu se líbí úhlednější kompozice, měl by se poohlédnout po vysokokmenech s kulovitou korunou: nejvhodnější jsou jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)  ’Mariken’, javor babyka (Acer campestre)  ’Nanum’ nebo dub bahenní (Quercus palustris ’Green Dwarf’.

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Dřevinu volte i podle barvy listů a květů 

Kromě stavby koruny je důležitá také barva listů. Světlé listy hrušně vrbolisté (Pyrus salicifolia) nebo panašované svídy sporné (Cornus controversa)Variegata tak vnesou do zahrady nápadné akcenty či zajímavě doplní výsadby laděné do bílé barvy. Také ambroň západní (Liquidambar styraciflua) a liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) zdobí pěkně tvarované listy. Platan javorolistý (Platanus x acerifolia) je během slunných dnů zase výtečným zdrojem stínu pro místo k posezení. 

K bohatě kvetoucím dřevinám patří pukol (Lagerstroemia) a heptakodium jasmínovité (Heptacodium jasminoides). A znáte albízii růžovou (Albizia julibrissin)? Tato vzdušně rostoucí dřevina se zpeřenými listy a jemnými růžovými štětičkovitými květy není jen pěkná na pohled, ale také dobře snáší sucho a horko. Plody okrasných jabloní a jeřábů zase nabízejí na podzim a v zimě potravu pro ptáky. 

Jak můžete ovlivnit podzimní vybarvení listů

Stromy jako solitéry i do záhonů 

Javor šedý (Acer griseum), parocie perská (Parrotia persica) a dřín japonský (Cornus kousa) zaujmou malebným vzhledem. Náležitě se uplatní zvláště tehdy, když jim poskytnete vhodné místo, na němž se budou moci nerušeně rozvíjet a budou dobře viditelné.  

Stromy s kmeny vhodné výšky se dají včlenit také do záhonů osázených trvalkami a okrasnými trávami vhodnými do polostínu a stínu. Zajímavě vypadají i v řadě podél cesty. Stromy před domem plní i reprezentativní funkci a zvyšují atraktivitu vstupního prostoru. Kulovitě a sloupovitě rostoucí dřeviny vysazené po stranách branky nebo domovních dveří zase vytvářejí příjemné orámování. 

Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada