Jak navrhovat předzahrádku a vstup do domu?

Častým nevzhledným zlozvykem je osázení vstupu do domu stylem: trávník, obvodový živý plot z jehličnanů a rádoby skalka osázená čímkoli, hlavně hodně pestře. To ne! Osvědčilo se budovat mezi vstupní pěší chodník a prostor pro vjezd auta pruh zeleně vyplněný jednoduchou monokulturní výsadbou, třeba vyššími travinami.

Dřevěné lavice k posezení na dvorku
Info ikona

Od hlučné ulice odcloníte předzahrádku zelení ve všech výsadbových patrech.

Foto: Atelier Flera

Vítací strom a čekací lavička v předzahrádce

„Nebojte se na předzahrádku vysadit také alespoň jeden výraznější „vítací“ vzrostlý strom nebo keř,“ říká zahradní architekt Ferdinand Leffler. „Kromě něj mám na předzahrádkách rád i „čekací“ lavičku. Posedím si pod korunou stromu a pohladím psa, než se manželka připraví do divadla…“

Tři výsadbová patra: trvalky, keře i stromy

Potřebujete-li se odclonit od hluku okolní ulice, sázejte husté záhony ve všech třech výsadbových patrech – stromovém, keřovém i trvalkovém. Nebojte se rostlin, které jste zvyklí vídat v užitkové části zahrady. I tady to bude slušet jedlým keřům (mochyně), bylinkám (šalvěj, mateřídouška) nebo jahůdkám, které skvěle splní funkci půdopokryvu. Proč si neuzobnout něco dobrého hned cestou do práce, že?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada