Proč pěstovat bergénii: krásně kvete, má listy i v zimě a nechutná slimákům

Pozitivní vlastností přizpůsobivých bergénií je, že se jim daří i v suchém stínu dřevin. A právě to se obrací proti nim. Vysazují se totiž často jako podrostové trvalky, jenže pak se snadno ztratí v záplavě ostatní zeleně. Možností, jak bergénie využít, je ale mnohem více.  

Na slunci bergénie více kvetou a jsou barevně výraznější

Bergénie srdcolistá (Bergenia cordifolia) pochází ze středoasijského pohoří Altaj. Proto se také tomuto druhu, který dal vzniknout převážné většině zahradních odrůd, nejlépe daří na slunných místech. Na plném slunci bohatěji kvete a výraznější je také zimní zbarvení listů mnoha odrůd.  

Ozdobné listy jsou ostatně dalším velkým kladem bergénie. Zůstávají na rostlině po celé chladné roční období, často dokonce až do rozkvětu. Až pak se postupně vymění za nové. Na rozdíl od jiných rostlin ozdobných listem, jako jsou bohyšky nebo popelivky, navíc bergénie nevyhledávají slimáci

Ve floristice se trvanlivé listy bergénií také využívají jako doplněk do kytic a pevné květní stvoly se výborně hodí k řezu. To je dobré vědět i proto, že květy časných odrůd často padají za oběť pozdním mrazíkům. Samotné rostliny však mráz nepoškodí. Abyste nepřišli o květy, můžete je krátkodobě přikrýt netkanou textilií nebo uříznout do vázy, když předpověď hlásí teploty pod nulou. 

Bergénie jsou nenáročné a snadno se pěstují

Bergénie nemají zvláštní nároky na světlo a na půdu; jak už bylo řečeno, na slunci bohatěji kvetou a intenzivněji se jim zbarvují listy, vyžadují však občasnou zálivku. Daří se jim jak na záhonech, tak ve skalkách i na okrajích rybníčků, nebo pod dřevinami. Bergénie můžete bez obav vysadit i do nádob

V dubnu až květnu kvetou bergénie v bílé a růžové barvě nebo v odstínech červené. Výška květního stvolu podle odrůdy dosahuje 30–50 cm. V sezoně stačí rostlinám odstraňovat uvadlé listy a odkvetlé květy, případně je chránit před pozdními mrazy a lalokonoscem

Dělení a přesazení přerostlé bergénie omladí

Do dělenípřesazování přerostlých bergénií se pusťte brzy na jaře nebo na podzim. Omlazené trvalky se vám odvděčí bujnějším růstem a bohatým kvetením. Bergénie lze přesadit i po květu, pak je však třeba zkrátit velké listy a zpočátku dbát na dobré zásobení vodou, zvláště pokud je začátek léta hodně suchý a teplý. Trocha kompostu kolem rostliny v zimě ochrání mělce rostoucí oddenky a zároveň poslouží jako hnojivo do další sezony. 

Pro kterou odrůdu bergénií se rozhodnout?

Do chladnějších oblastí s dlouhými zimami jsou vhodnější pozdní odrůdy bergénií, jako ’Oeschberg’ a ’Eroica’. Existují dokonce i remontující odrůdy, které v druhé polovině roku vykvetou podruhé. Patří k nim třeba purpurová ’Doppelgänger’ a sytě růžová ’Herbstblüte’. Druhá v pořadí má stejně jako například odrůda ’Schneekönigin’ i v chladném ročním období atraktivní zelené listy – jsou tedy vhodnými partnery pro červenolisté odrůdy bergénií. 

S kterými rostlinami bergénie v záhonu kombinovat

Půvabnou kompozici vytvoříte, když bergénie vysadíte společně s méně masivními trvalkami – třeba orlíčkem, jarmankou, sasankovkou japonskou, denivkou nebo čechravou. Dobře se kombinují i s okrasnými trávami, jako je metlice trsnatá, ostřice japonská nebo rákosík japonský neboli rákosovka (Hakonechloa). Způsobů, jak využít bergénii, je mnoho. Ať se ale rozhodnete pro kterýkoli, nemusíte se obávat zklamání. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada