Olemování okrasného záhonu vhodnými rostlinami pomůže výsadbě vyniknout

Okraj záhonu by se měl odvíjet vždy od stylu celé zahrady. Nízké kovové plotové prvky s nostalgickým vzhledem jsou vhodné k oddělení záhonů v zámecké zahradě, ploty z proutí zase v zahradě na chalupě. Stálezelené živé ploty ze zimostrázu jsou naopak univerzální: začlení se do tradiční venkovské stejně jako do moderní městské zahrady. Budou však vyžadovat, abyste je pravidelně stříhali. 

Rostliny vhodné k olemování záhonů 

Dalšími vhodnými rostlinami jsou kompaktně rostoucí trvalky, jako je po několik měsíců kvetoucí trávnička přímořská, která se sází v úzkém pruhu. Stříbrolisté polokeře, jako je levandule, smil italský a santolína, se hodí k ohraničení mediteránních záhonů. Volte do nich kompaktně rostoucí odrůdy levandule, jako ’Blue Cushion’, ’Hidcote Blue’ nebo bílou ’Nana Alba’. 

Měkké přechody vytvářejí trvalky jako kontryhel, kakost, šanta a zvonek dalmatský, především pokud je necháte naklánět i přes okraj záhonu – a tak jsou první volbou v přírodních zahradách. V pestrých venkovských zahradách můžete smíšené květinové záhony olemovat pažitkou česnekovou a pažitkou pobřežní. Rovněž se nabízejí letničky, jako aksamitník jemnolistý nebo nízké odrůdy ostálek. Kdo hledá lem záhonu na celý rok, vysází trvalky ozdobné listem, jako bergénie nebo četné odrůdy dlužichy

Obruba mezi záhonem a trávníkem 

Zvlášť důležitá je obruba u záhonů, které hraničí s trávníkem. Tam, kde chybí, se hranice „přelévají“ na obě strany a je nutné je pravidelně udržovat. Obruba by měla umožnit pohodlné sekání: často ji tvoří cihly nebo ploché kameny. Použijete-li betonové tvarovky, obložte je ze strany trávníku nepropustnou fólií. Beton totiž odsává vodu a odpařuje ji: poznáte to na vysušeném pásu trávníku kolem betonových dlaždic. 

Rozestupy při výsadbě rostlin do obruby 

Trvalky a především polokeře, jako levandule, pokud mají tvořit lem záhonu, nesmějí být vysázeny příliš těsně u sebe. Jednotlivé rostliny totiž v následujících měsících a letech vyrostou nejen do výšky, ale také do šířky. Například u středně vysoké odrůdy levandule počítejte s třemi až čtyřmi rostlinami na běžný metr. Natažený provázek vám pomůže udržet rovnou linii. Dřevěnou tyčkou si můžete přesně a snadno vyměřit rozestupy. Nemějte obavy: i když zpočátku bude řádek vypadat ještě řídký, rostliny mezery rychle zaplní

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada