Jak v zahradě vysazovat divoce rostoucí trvalky

Cílem podobné výsadby je vytvořit druhově bohatý vytrvalý pokryv půdy, který bude víceméně stabilní, funkční a na údržbu nenáročný. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Co by měla výsadba planých trvalek splňovat 

Porost divoce rostoucích, zplaňujících nebo jim podobných trvalek by měl trvale pokrývat půdu. Rostliny proto vždy vybírejte podle podmínek daného stanoviště a s ohledem na okolní krajinu. Jen tak se jim bude na vybraném místě dařit a nebudete se muset o ně starat. 

Časem by se mezi rostlinami la vytvořit určitá rovnováha, tzn. neměly by si konkurovat. Vzrůstné a mohutné druhy proto nevysazujte vedle konkurenčně slabších. Ideální také je, pokud zvolené trvalky kvetou postupně během celé sezony.  

Rostliny, které zahradu za větru rozezvučí a rozvlní

Jak docílit harmonického uspořádání rostlin 

Trvalky s podobnými nároky sázejte na jedno místo – usnadní vám to počáteční údržbu do doby, než se porost zapojí. Společenstvo rostlin se sice může časem trochu změnit, ale při správné volbě rostlin bude víceméně stabilní. 

Jednotlivé druhy můžete sázet ve skupinách, ty by se však měly vzájemně (a co nejpřirozeněji) prolínat. Vysoké a středně vysoké trvalky jsou kostrou výsadby – ústředními body, které přitáhnou pozornost a celému záhonu dodají řád. Prostor mezi nimi vyplňte nepravidelně vysazenými nižšími druhy trvalek. 

Ječmen hřivnatý: tráva, která rozvlní celý záhon

Které zplaňující trvalky do zahrady vysadit 

Výběr konkrétních druhů závisí na místních podmínkách a požadovaném vzhledu výsadby. Na slunné místo se ze spíše nižších trvalek hodí např. plesnivka, kamejka, některé kakosty nebo třezalka. Polostín uvítá kontryhel, čechrava, opět kakosty a mochnička. Stín dobře osídlí škornice, pitulník, kostival nebo barvínek. 

Rostliny do toulavého stínu a polostínu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada