Praktické využití bílé netkané textilie
Zároveň netkaná textilie chrání rostliny před povětrnostními vlivy, jako jsou nízké teploty (na záhonu zvyšuje v noci teplotu až o 3 °C, a ve dne až o 7 °C), mráz (slouží k obalení citlivých rostlin při zazimování), prudké srážky (brání vyplavování semen) nebo silný vítr. Uplatní se i jako částečná ochrana před krupobitím nebo přímým sluncem (spálením rostlin; bílá barva odráží sluneční záření).
Textilie funguje rovněž jako ochrana porostů před nálety škůdců (např. bělásků, dřepčíků, květilky, vrtalky, pochmurnatky apod.), a snižuje tak potřebu chemické ochrany. Omezuje také škody způsobené ptáky (vyzobávání výsevů, předčasná sklizeň plodů) nebo drobnou zvěří (okus dřevin).
Jak bílou netkanou textilii používat
Netkaná textilie se prodává v různých šířkách a gramážích (k rychlení rostlin se doporučuje 17g/m2, k jarní ochraně před sluncem, škůdci a chladem 20–23 g/m2, k zimní ochraně před sluncem a mrazem 30, max. 50 g/m2) a při šetrné manipulaci ji lze použít opakovaně. Na oseté záhony nebo už vzešlé porosty se pokládá volně (vždy po směru větru), aby nedošlo k poškození rostlin. K jejímu připevnění se používají speciální kolíky, okraj textilie je však možné jen zahrnout půdou nebo zatížit plochými předměty (cihlami, prkny). Ostré kameny mohou textilii poškodit. Zálivka rostlin se provádí při odkrytí záhonu nebo přes textilii.
Jakmile pomine riziko mrazů nebo jiného poškození, textilie se ze záhonu odstraňuje. Kvůli opakovanému výskytu škůdců se však na některých plodinách ponechává po celou sezonu. Výjimkou je jen období kvetení, kdy musí u některých rostlin dojít k opylení hmyzem.