Jak můžete ovlivnit podzimní vybarvení listů

Žluté a červené zbarvení listů se projeví, jakmile se v buňkách začne odbourávat zelené listové barvivo chlorofyl, které tak uvolí místo jiným pigmentům. Žlutou barvu listů způsobují doprovodná barviva karotenoidy, červenou antokyany. Druhé zmíněné – antokyany – mají kromě zabarvení ještě jinou funkci: působí jako filtr proti UV záření a chrání buněčná pletiva v době, kdy na rostliny působí naráz podzimní chlad i sluneční paprsky.

Málo známe dřeviny s výraznými podzimními listy

Zbarvení listů podle místa výsadby 

Podle průběhu počasí a kvality půdy  může intenzita podzimního probarvení dřevin v jednotlivých letech kolísat, a to i u jednoho a téhož druhu dřeviny, která je v několika kusech vysazená na různých místech zahrady. Člověk sice nemůže ovlivnit počasí, ale stanovištní podmínky ano. 

Prosluněné a chráněné místo se spíše sušší a málo prohnojenou půdou intenzitu podzimního zbarvení podporuje. Stanoviště s vysokým obsahem živin a dostatkem vláhy v půdě však nikoli. Při nákupu dřevin pamatujte na to, že starší rostliny mají výraznější podzimní barvy než mladší exempláře, ale i ty se postupně plnohodnotně zapojí do podzimního ohňostroje barev. 

Které rostliny vnesou barvi do podzimních záhonů

Po zbarvení listů následuje opad 

Strom s postupně se barvícími listy může ještě několik týdnů pokračovat ve fotosyntéze a ukládat energii. Před vegetačním klidem se však veškerá listová zeleň a bílkoviny rozloží na jednotlivé stavební kameny a až do následujícího jara se uloží do pletiv v silných větvích a kmeni. Listy z dřevin následně opadají, protože rostliny nemohou v zimě ze zmrzlé půdy čerpat vodu a snaží se tak maximalizovat úspory a omezit odpar vody. 

Dřeviny s barevnými plody pro vaše a ptačí potěšení

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada