Jak si namnožit kakosty pomocí oddenků

Týká se to kakostů, které se šíří dlouhými nadzemními oddenky (rhizomy). K nim patří kakost cambridgeský (Geranium x cantabrigiense), kakost Endressův (Geranium endressi) a také kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Kakosty ocení i nároční zahradníci

Návod, jak řízkovat kakosty z oddenků

Výhodou oddenkových řízků je, že jednoduchým způsobem získáte mnoho potomků. Jak postupovat? Nejprve odřízněte dlouhé nadzemní výběžky a nastřihejte je na několik dílků o délce prstu. Nyní z řízků odstraňte jemné kořeny. Tak bude možné řízky později snadno zasadit. Vhodné je také zkrátit, případně odstranit starší listy, kakost tak vloží energii do tvorby nových kořenů. Poté řízky zasaďte do misky s pěstebním substrátem a opatrně je zalijte (k tomu se nejlépe hodí rozprašovač).

Řízky můžete pěstovat zakryté fólií (je nutné je pravidelně větrat), ve skleníku nebo na chladném okenním parapetu. Po několika týdnech vytvoří nové kořeny a listy. Rostliny následně přesaďte do malých květináčů nebo jiných nádob. Než vytvoří kompaktní kořenový bal a rozrostou se, může trvat až do dubna. Od jara pak nové kakosty vysazujte na záhony.

Dobře vybraný kakost lze vysadit kamkoli

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada