Klasnatka: růžové květy až do října

Klasnatka Stauntonova(Elsholtzia stauntonii) je menší, asi metrový, rozkladitý opadavý keř. Koncem léta a v září rozkvétá fialově růžovými květy uspořádanými do klasovitých květenství dlouhých 10 až 20 cm. Květy příjemně voní a jsou vyhledávané hmyzem. Kvést dokážou až do října. Atraktivní jsou ale i listy klasnatky, které se na podzim zbarvují do purpurova. 

Klasnatka jako okrasná kořenina

Rostlina pochází z Číny, kde je pěstována jako koření. Její listy obsahují totiž silice, které voní podobně jako kmín (někdo uvádí i vůni máty). V asijské kuchyni se nadrobno nakrájené listy klasnatky používají do polévek, omáček, k rybám a drůbeži, ale i do pomazánek nebo salátů. U nás je klasnatka známá spíše jako okrasná dřevina. 

Jak pěstovat klasnatku

Rostlina má ráda plně osluněné stanoviště s prohřátou půdou bohatou na živiny. Jen na teplém místě stihne klasnatka vytvořit květy ještě se zelenými listy. V propustných půdách obvykle nevymrzá (zvládne i –25 °C). 

Zjara, ještě před vyrašením, je nutné odřezat klasnatce loňské výhony ve výšce asi 5 cm nad zemí, podobně jako u perovskie nebo ořechoplodce. Klasnatka pak bude dlouho a bohatě kvést.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada