Pěstování okurek má svá pravidla
Pěstování okurek je spojeno s velkou spotřebou živin. Proto je vhodné už na podzim svůj záhon doplnit o hnůj. Pokud jste to však neudělali, nic není ztraceno, i na jaře můžete záhon obohatit o zetlelý koňský hnůj, případně kompost. Použít se dá teoreticky i čerstvý koňský hnůj, nicméně, s ním se pojí jistá rizika, jako spálení kořínků výpěstků. Není to proto zrovna ideální volba.
Jak si připravit záhon před výsevem?
Pokud je váš záhon takřka bez plevele, stačí, když ho jen prokypříte. Samozřejmě když přitom přece jen na nějaký plevel narazíte, tak ho odstraňte i spolu s kořínky. Teprve až potom, co si připravíte půdu, si můžete z lískových prutů vyrobit konstrukci, k níž později budete okurky vysévat. Tuto konstrukci umístěte do středu záhonu. Vzhledem k tomu, že okurky budou díky ní vedené nahoru, na okrajích záhonu vám zůstane prostor, který můžete využít k pěstování dalších rostlin.
Jak si vyrobit konstrukci pro pěstování okurek?
Konstrukci pro pěstování okurek si vyrobíte tak, že si z lískových prutů vytvořte tzv. “áčka”. Jak to uděláte? Dva pruty zapíchněte do středu okraje záhonu s rozestupem zhruba 40 cm. Vrcholy prutů pak ve výšce 120 cm svažte do kříže jutovým provazem. Zbytek nad nimi jednoduše ustřihněte zahradnickými nůžkami. Kolik takových “áček” potřebujete na záhon? V případě, že je váš záhon dlouhý jen 2 m, stačí vám pouze 2 “áčka”, když je ale dlouhý 3 m, kromě těch okrajových zasaďte ještě jedno “áčko” doprostřed.
Potom, co jste postavili konstrukci, mezi horní vidlice prutů položte více než 3 m dlouhý lískový prut. Pevně ho přivažte k všem třem “áčkům”. Posléze dolů k prutům z “áček” na pravé straně přivažte 3 m dlouhý prut. Potom, co tak učiníte, udělejte to samé i na levé straně. Tímto způsobem si vyrobíte konstrukci, kterou musíte už jen vyplést.
Aby se měly okurky čeho přichytit
Aby se okurky měly čeho přichytit, musíte konstrukci ještě vyplést. Použijte k tomu jutový provázek, který přivažte k okraji spodního prutu a veďte ho vzhůru přes vrchní prut, a potom dolů na druhou stranu k druhému spodnímu prutu. Dodržujte mezi nimi 15-20cm mezery. Tuto konstrukci přitom nemusíte využít pouze pro pěstování okurek nakládaček, ale i salátové okurek nebo ačokči, což je paprikookurka.
Jak na takto připravený záhon vysít semena okurek
Pod vnitřní stranu prutů konstrukce si nejprve připravte výsevní jamky. Ty by měly být 40-50 cm od sebe a měly by být si 5 cm hluboké. Do připravených důlků nalijte dostatečné množství vody. Pokud sejete čerstvé osivo, stačí, když do jedné jamky vložíte pouze jedno semínko. Jamky se semínky potom přihrňte a přitlačte. Protože hrozí, že by malé výpěstky sežrali slimáci, chraňte je před nimi měděnými límci. Představují pro slimáky nepříjemnou bariéru a nechají je proto na pokoji. Potom, co mají rostlinky 3-4 lístky, můžete límce sejmout, už je slimáci neohrozí.
Sázení sazenic okurek vs. vysévání semen okurek
Měli byste vědět, že u sázení okurek podobně, jako tomu je i u melounu nebo dýně, máte 2 možnosti. Buď si je předpěstujete a vysadíte do záhonu již koncem dubna (tzv. na Marka), nebo je vysejete přímo do záhonu. V tom případě se však vysévají až v květnu (poté, co pominou větší mrazíky). Výhody v předpěstování spočívají v urychlení sadby (protože sazenice sázíte do záhonu o nějaké 2-3 týdny dříve) a to, že je tím ochráníte před nájezdem slimáků. V případě přímého výsevu mají rostliny kvalitnější kořenový systém, díky čemuž se snáze dostanou k vodě a rovněž také lépe odolávají chorobám.
Co ještě vysadit na záhon k okurkám?
Vzhledem k tomu, že jste okurky vyvedli vzhůru, na bočních stranách záhonu máte stále prostor, který by bylo škoda nevyužít. Spolu s okurkami můžete pěstovat hned několik druhů rostlin. Dobrou volbou je třeba bazalka, která okurky ochrání před plísněmi a pomůže vám s pěstováním bez chemie, ale vhodné jsou i keříčkové fazole, které mají kratší vegetační dobu, takže je sklidíte ještě před okurkami.
A jak bazalku a fazolky vedle okurek vysít?
Vytvořte po obou stranách záhonu 15 cm od okraje záhonu asi 3 cm hlubokou rýhu. Tuto rýhu zpevněte prknem nebo tyčkou. Na jedné straně záhonu ji následně důkladně prolijte. Semínka bazalky sejte řídce, protože z každého semínka vám vyroste samostatná rostlina. Na druhou stranu záhonu pak vysejte semínka fazolek. Přihrňte je zeminou a důkladně je zalijte.