Kameny ve skalce: jak je vybrat a uspořádat

Pomiňte teď výběr místa pro skalku, volbu jejího tvaru a velikosti, přípravu stanoviště, případně tvarování terénu, vytvoření drenáže a vhodné zeminy. Soustřeďte se výhradně na kameny ve skalce, jejich funkci, druh a rozmístění tak, aby skalka vypadala přirozeně, byla funkční a vysazeným rostlinám se v ní dařilo.

Trvalky, které porostou i v mělkých půdách

Kámen ve skalce musí mít smysl 

Mnozí lidé vnímají kámen ve skalce jen jako estetický doplněk rostlin. Kameny však mají mnohem důležitější funkci: zapuštěné do země totiž rostlinám zajišťují chladnější a mírně vlhké prostředí v oblasti kořenů a poskytují jim rovněž krátkodobé nebo dlouhodobější přistínění (podle velikosti a umístění), případně ochranu před větrem a dalšími klimatickými vlivy. V zimě fungují i jako sluneční past. 

Skalka s kameny rozmístěnými po ploše bez ladu a skladu bude proto pravděpodobně nejen nefunkční, ale i nehezká. Uspořádání kamenů je nutné tudíž předem promyslet a vyzkoušet. Zkušený skalničkář vám potvrdí, že každý kámen před konečným uložením třikrát obrátí, několikrát přesune a celou skalku nejednou přebuduje, než docílí kýženého efektu a vzhledu.

Proč použít mezi trvalky jako mulč štěrk

Jaký kámen do skalky vybrat 

Předně platí: nepoužívejte různé druhy kamenů. Ideální je jeden jediný druh, který se vyskytuje i v okolí zahrady. Zvolený druh kamene by měl zapadat do stylu vaší zahrady. Pokud nemáte odpovídající kameny k dispozici, přichází v úvahu jejich nákup v blízkém lomu (nebo při troše štěstí omšelé a zvětralé kameny z jeho blízkosti). Ohlídejte si však případné uvolňování minerálů z kamene do půdymohlo by ovlivnit půdní pH a vysazené rostliny.  

Podle nároků rostlin (vápnomilné vs. kyselomilné) můžete do skalky zvolit například vápenec, který snadno zvětrává a existuje v různých barevných variantách. Vápenci je blízký travertin a porézní tuf, který dobře zadržuje vodu. Nic nezkazíte oblíbeným pískovcem, který v měkkých žlutavých a hnědých odstínech vypadá vždycky pěkně. Středně vhodná je hrubozrnná žula nebo podobná rula, opuka či břidlice. Zcela nevhodné jsou oblé valouny křemene.

VIDEO: jak založit štěrkový záhon

Uspořádání kamenů ve skalce 

Při plánování můžete vybírat hned z několik typů skalek, v nichž se kameny ukládají odlišným způsobem. Nejčastěji se asi setkáte s klasickou stupňovitou skalkou, v níž jsou pomocí kamenů budované malé terasy pro rostliny. Oblíbená je rovněž vrstevnatá skalka, v níž se ploché kameny staví nakoso. Naopak málo rozšířená jsou suťoviště, jejichž založení je přitom nejjednodušší. 

Existují však pravidla ohledně umístění kamenů, kterých je radno se držet v jakékoli skalce. Kameny by ve skalce měly tvořit asi polovinu její plochy. Jednotlivé kameny zapusťte do půdy alespoň z třetiny (velké s malou základnou raději z poloviny). Kameny by na sebe měly také opticky navazovat, tzn. neměly by působit osamoceně, ale vyvolávat dojem určitého většího celku. Rozměrnější kameny obklopujte menšími a meziprostory vysypávejte kamennou drtí (zafunguje i jako mulč – zabrání přehřátí a vysychání půdy). Platí také, že skalka by se vám měla líbit i neosázená.

Jak propojit dům a zahradu v jeden celek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada