Největší sbírka denivek u nás

Denivky jsou vytrvalé, trsnatě rostoucí byliny z čeledi asfodelovitých (Asphodelaceae), původní ve východoasijské oblasti. Patří mezi přední druhy pěstovaných trvalek v Evropě a Severní Americe. V současnosti rozeznáváme přibližně dvacet druhů těchto rostlin.

Denivka vytváří květ na jeden den

Jejich název je odvozen od malé trvanlivosti jednotlivých květů, které přibližně během jediného dne rozkvetou i odkvetou. Pěstování denivek není náročné, daří se jim na slunných stanovištích a ve výživné zahradní půdě. Hlavní sezona kvetení nastává začátkem července. 

Největší sbírka denivek v České republice a zároveň i jedna nejlepších v Evropě je v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Najdete ji v Ornamentální zahradě a v areálu Sever vedle expozice kosatců. Zajímavostí sbírky je sto kultivarů rostlin, které pocházejí z českého šlechtění. Celkem sbírka obsahuje patnáct druhů a 950 kultivarů denivek. 

Denivky jsou nejen krásné, ale i chutné

Víte, že květy denivek jsou jedlé? Hlavně v Číně jsou často součástí čajových směsí, používají se běžně k vaření. Jedlé jsou však i čerstvé, třeba v salátech nebo jako ozdoba dezertů. Ty v botanické zahradě ale radši neochutnávejte... 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada