Keře na svah vybírejte až potom, co poznáte svůj svah
Keře na svah je nutné vybírat s rozvahou. Proto dřív, než se s vidinou rozkvetlého kopce vrhnete do zahradního centra, seznamte se důkladně se svým svahem.
- Zjistěte, jak je strmý a dlouhý, protože čím větší má sklon, tím větší přípravu bude potřebovat. Někdy jde jen o malé terásky nebo přehrádky z hatí (dubových nebo smrkových prken), které pomohou udržet sesouvající se půdu a mulč. Někdy se však příprava svahu neobejde bez stavebního zásahu, kdy žádané terasy musí být vytvořené z kamene.
- Všimněte si také orientace svahu. Svahy, které směřují na jih, jihovýchod nebo jihozápad, jsou obvykle sušší a slunečnější, zatímco ty severní a severozápadní jsou více ve stínu a bývají vlhčí.
- A v neposlední řadě byste měli vědět, jaká je na svahu půda. Kamenitá, těžká jílovitá, nebo spíše písčitá?
Všechny tyto faktory ovlivňují to, kterým rostlinám se na vašem svahu bude dařit nejlépe.
Keře, které jsou schopny udržet zeminu na svahu
Hlavní roli na svahu samozřejmě mají správně vybrané rostliny, které ho umí přirozeně zpevnit. V případě keřů se porozhlédněte po těch, které se rozrůstají do šířky a fungují jako půdopokryvné koberce, nebo mají hluboké a silné kořeny. Právě kořenový systém je totiž váš nejlepší spojenec v boji proti erozi a sesuvům půdy.
Mezi ty nejlepší spojence bezpochyby patří různé druhy skalníků (Cotoneaster). Pokud jde třeba o skalník vodorovný nebo Dammerův (hlavně odrůda “Skogholm”) krásně se rozprostře po povrchu a svými kořeny vytvoří pevnou síť. Nicméně stejně dobře vám poslouží i plazivé jalovce nebo některé dřišťály.
V případě nižších rostlin a trvalek se hodí na svah především ty, které vytváří husté polštáře nebo se rychle rozrůstají. Do této skupiny patří různé druhy rozchodníků, mateřídoušky, půdopokryvný barvínek menší (Vinca minor) nebo třeba mochnička trojčetná. Svah vám pak rychle pokryjí jestřábník oranžový nebo břečťan.
Keře, které svah nejen zpevní, ale i zkrášlí
Pokud nechcete, aby svah působil nudně, zakomponujte do něj i vyšší keře, které mu dodají na struktuře, barvě a zajímavosti. Pro vlhčí místa na slunci i ve stínu se hodí kaliny (Viburnum), které vás na jaře okouzlí svými krásnými květy. Na prosluněná stanoviště a sušší svahy se zase hodí šeřík obecný (Syringa vulgaris), tamaryšek drobnokvětý (Tamarix parviflora) nebo rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který nejen, že zpevní svah, ale na podzim vám nabídne bohatou úrodu plodů plných vitamínů. Zajímavě barevné listy má potom třeba ruj vlasatá (Cotinus coggygria) a její červenolistá odrůda “Royal Purple”.
Pokud máte na zahradě přírodní svah, můžete sáhnout i po popínavých rostlinách nebo liánách, které se rychle rozrostou a zakryjí velké plochy. Do této skupiny patří psí víno (Parthenocissus quinquefolia) nebo třeba plamének plotní (Clematis vitalba).
Suchomilné keříky bylin, jako je třeba mateřídouška, levandule, šalvěj nebo dobromysl, se pak budou cítit skvěle na prosluněných svazích, kde mohou tvořit výplň mezer v případě menších právě zasazených trvalek.
Při výsadbě keřů na svah hleďte i na to, jestli k sobě rostliny pasují
Stejně jako je důležité, co je vhodné na svah sázet, je stejně důležité vědět, co na něj naopak nesázet. Nekombinujte spolu rostliny, které mají různé nároky. Tedy nedávejte k sobě suchomilného jedince a milovníka mokřadů, nebo rostlinu milující vápník nedávejte k té, která preferuje kyselou půdu. Jedna z nich, ne-li obě, budou strádat.
Při výsadbě keřů na svah se rovněž vyhněte kombinacím silně rostoucích druhů s jemnými a křehkými druhy. Ti silnější by jednoduše ty slabší a pomalejší převálcovali. Připraví je totiž o prostor i o světlo. Vybírejte proto raději rostliny, které k sobě “ekologicky” patří, čili třeba skupinu suchomilných rostlin a skalniček. Do vlhčího stínu potom zase rostliny lesního podrostu.
Podívejte se do galerie na nejkrásnější rostliny vhodné do svahu