Jak to nepřehnat s barevnými dřevinami

Zahrada vypovídá o vkusu majitele. Dřeviny tvoří její kostru a jsou nepřehlédnutelné. Proto při pořizování barevně výrazných odrůd dejte pozor, abyste zahradu nepřeplnili množstvím žlutých, červených, stříbrných nebo zlatých stromů či keřů. Vyplatí se dodržovat pravidla, která určují poměr, proporcionalitu a vyváženost barev tak, aby se zahrada nestala kýčem.

Málo známé dřeviny s výraznými podzimními listy

Neutrální a výrazné barvy na zahradě

V přírodě i na zahradě převládá zelená. Na zahradě hraje roli i fasádní barva domu, barva plotu, zahradního domku, pergoly, treláží, nabytku… To všechno je barevný základ, který je možné zvýraznit intenzivnějšími barvami či jejich odstíny. Každopádně by mělo jít jen o barevný kontrast nebo doplněk, ne převládající barvu. Doporučený poměr neutrálních a výrazných barev je zhruba 3:1.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Barevná proměna zahrady během roku

Důležité je i rozplánování barev na zahradě během celého roku. Před výběrem dřevin si ujasněte, kdy které rostliny (nejen dřeviny, ale i květiny) raší, kvetou a plodí, jakou mají kůru a které barvy do zahrady tak v daný měsíc vnášejí. Vyhnete se tak hluchým měsícům, kdy na zahradě převládá jen zelená a naopak i barevně přesyceným kompozicím. Když totiž sečtete všechny barvy, které se v zahradě v danou chvíli objeví, možná vám vyjde, že byste měli s barevně olistěnými dřevinami spíše šetřit.

Které javory dodají podzimní zahradě pestré barvy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada