Skimie si udrží červené plody po celou zimu

Stýská se vám v zimě po zeleni a barvách? Tak zkuste do nádoby na balkoně nebo na záhon u terasy zasadit skimii (Skimmia). Nenáročný stálezelený keř v závislosti na druhu a odrůdě vyroste do výšky nanejvýš jednoho metru, a tak mu můžete na záhonu bez obav najít místo v popředí. Úzké lesklé listy mohou být světle nebo tmavě zelené a vydrží po celou zimu. Schválně si zkuste jeden list rozemnout: voní po citronech. Koneckonců skimie patří do čeledi routovitých (Rutaceae), stejně jako citroníky, ale pozor, je jedovatá. 

Dřeviny s barevnými plody pro vaše a ptačí potešení

Plody vytváří jen samičí skimie 

Drobné dřeviny pocházející z lesů Číny a Himálaje však upoutají pozornost hlavně ozdobnými pupeny, květy a plody. V zahradnictvích bývají nabízeny ve dvou formách: jako plodící a kvetoucí skimie. Je to tím, že skimie je dvoudomá. Samčí jedinci nesou od podzimu do jara nápadné pupeny, podle odrůdy v bílé (’Fragrant Cloud’, ’Finchy’), v růžové (’Pink Dwarf’) nebo v tmavě červené (’Rubella’, ’Rubinetta’) barvě. Když rozkvetou – obvykle v dubnu –, šíří nádhernou vůni, která ve velkém láká včely a další hmyz. 

Plody se zdobí jen samičí rostliny, samozřejmě za podmínky, že byly oplozeny. Červené peckovičky vytrvávají na větévkách od začátku podzimu do března. Na jedné rostlině se tak mohou vyskytovat současně květy i plody. Neplatí však už, že musíte pěstovat samčí a samičí rostlinu: v zahradnictvích se tot objevují i samosprašné oboupohlavné skimie, jako Skimmia reevesiana, které se opylují samy.

Vícekmenné stromy do menších zahrad

Jak nejlépe pěstovat skimii 

V zahradě jsou pro tyto pomalu rostoucí a mrazuvzdorné dřeviny ideální chráněná a mírně stinná místa. Půda by měla obsahovat hodně humusu, pro výsadbu v nádobách je nejlepší substrát pro pěnišníky (rododendrony). Jinak skimie potřebuje málo péče. Není nutné ji stříhat, a když se dobře ujme, nepotřebuje ani zimní ochranu. A pokud je v květináči nebo v truhlíku zkombinujete s rostlinami kvetoucími na podzim, jako je vřes, violky, listopadky, netřesk a okrasné trávy, můžete je v další zahradní sezoně jednoduše přesadit do záhonu. Tam jim bude dobře ve společnosti dalších kyselomilných rostlin, třeba rododendronů a azalek. Uplatní se také na vřesovišti. 

Skimie v nádobách v zimě chraňte 

V zásadě jsou skimie sice odolné proti zimě, pokud je ovšem vysadíte do květináčů, reagují kořeny na mráz citlivěji. Proto nezapomeňte, jakmile teploty silně poklesnou, květináč obalit, kupříkladu zimní ochrannou rohoží z kokosových vláken nebo z ovčí vlny. Nádoby ale také můžete postavit do velkého košíku, meziprostory vyplnit slámou a povrch zakrýt smrkovými větvičkami. Myslete na to, že tyto stálezelené okrasné dřeviny je třeba i nadále pravidelně zalévat.

Jak to nepřehnat s barevnými dřevinami

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada