Kdy a jak prořezat keře, které kvetou na jaře

Pouze silnější řez se u keřů kvetoucích na jaře provádí koncem zimy, aby rostliny mohly na jaře využít svou energii pro tvorbu nového obrostu. Časná doba řezu je dobrá také pro lísku s hezkým zbarvením kůry. Vezměte ale v úvahu, že nízká teplota může rostlinám ublížit, za silného mrazu proto řez raději odložte.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Jak prořezat šeřík obecný 

U šeříku obecného (Syringa vulgaris) se zvadlé hnědé laty květů z optických důvodů odstřihují těsně nad nejbližším párem listů. Vlky vylamujte na bázi. Na rozdíl od jiných keřů, které kvetou na jaře, ukončuje šeřík růstovou fázi po odkvětu. Proto přestárlé větve prosvětlujte už koncem zimy, abyste podpořili růst nových výhonů.

Jak se řeže kalina obecná

Kalina obecná (Viburnum opulus) zpočátku nejlépe prospívá bez řezu. Starší keře prosvětlete jednou za dva tři roky tak, že zestárlé větve po odkvětu odstraníte těsně u země. Současně zkraťte špičky výhonů a část větví odstřihněte u hlubších rozvětvení, abyste do dřeviny vnesli vzduch. Jiné druhy kalin (např. V. x bodnantense, V. carlesii, V. lantana) lze v případě potřeby rovněž stříhat po odkvětu.

Jak prosvětlit zlatici, aby každý rok hojně kvetla

Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum)
Info ikona

Listy meruzalky krvavé vyraší krátce poté, co rozkvetou její květy. 

Foto: Shutterstock

Jak prořezat meruzalku krvavou 

Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum) a její odrůdy, stejně jako zlatice, kvetou časně zjara. Světle až tmavě červené hrozny květů se objevují už v dubnu a teprve v průběhu kvetení se větve olistí. Aby si meruzalky udržely vitalitu, zkraťte odkvetlé větve zhruba na konci května nebo na začátku června až k silným bočním výhonům. Navíc pravidelně odstřihávejte přestárlé větve těsně u země, aby z báze mohly vyrůstat mladé výhony a rostliny nebyly příliš husté.

Jak správně zastřihnout muchovník 

Aby vám muchovník (Amelanchier), který je zpravidla vícekmenný, nepřerostl přes hlavu, můžete ho v tří- až čtyřletém cyklu vždy po odkvětu zastřihnout. Odstřihněte tři až pět hlavních větví těsně u země, aby k mladým větvím mohlo světlo a vzduch. Pokud se vytvoří silně rozvětvené konce výhonů – „košťata“ – můžete je zkrátit na postranní výhony. Při řezu myslete na to, že jím omezíte množství plodů.

Jarní řez jednou i opakovaně kvetoucích růží

Pustoryl (Philadelphus)
Info ikona

Pustoryl (na fotce) lze snadno zaměnit s trojpukem. Ten má ale na rozdíl od pustorylu duté stonky. 

Foto: Shutterstock

Jak řezem podpořit pustoryl v kvetení 

Zatímco botanické druhy pustorylu (Philadelphus) dorůstají výšky 3 až 4 metrů, většina vyšlechtěných odrůd dorůstá do 1,5 až 2 metrů. Protože intenzita kvetení u pustorylů s léty polevuje, je nutné neustále obnovovat vitální výhony z báze keře. Abyste pro ně vytvořili prostor, pravidelně odstraňujte část starých základních větví a pokuste se zachovat volný růstový tvar. Proto zastřihujte i odkvetlé výhony na různé délky; pokud možno ne všechny na stejnou úroveň. Jinak vznikne nehezký keř připomínající koště.

Trojpuk prosvětlujte začátkem léta 

Stejně jako většina jarních keřů také trojpuk (Deutzia) kvete na loňských výhonech. Protože rozkvétá v červnu, do prosvětlovacího řezu se pusťte nejdříve v červenci. Jednotlivé přestárlé výhony u starších keřů pravidelně kompletně odstraňujte. Odkvetlé větve zkracujte k hlouběji ležícím postranním rozvětvením.

Jak prořezat hortenzie, aby bohatě kvetly

Svída bílá (Cornus alba)
Info ikona

Radikální zmlazovací řez, při němž se odstraní všechny větve a výhony těsně nad zemí, se hodí jen pro keře, které snadno obrážejí. Kromě lísky to platí i pro vrbu nebo svídu bílou (na fotce).

Foto: Shutterstock

Jak řezat lísku, aby nevyholovala 

Líska obecná (Corylus avellana)enormní růstovou sílu. Pokud několik let zůstane bez řezu, bude ve spodní části tak holá, že už na prosvětlení nezbude mnoho příležitostí. Pak už pomůže jen radikální zásah, kdy se keř zkrátí na pařez. Při tomto zmlazovacím řezu uřízněte všechny větve koncem zimy těsně nad jejich bází. Na jaře se objeví nové výhony, ze kterých lze vybudovat novou kostru keře. Tato metoda se hodí především pro keře s vysokou schopností znovu obrazit, k nimž vedle lísky patří také vrba a svída bílá. 

Vajgélie dobře snáší řez 

Když zlatici, meruzalce krvavé nebo šeříku skončí období kvetení, přichází na řadu vajgélie (Weigelia). Její bílé, růžové a červené barevné květy se objevují od konce května a kvetení trvá většinou do července. Některé odrůdy vajgélie rozkvétají koncem léta ještě jednou, i když o něco méně. Abyste dlouhodobě udrželi bohatost květů, po hlavním kvetení kompletně odstraňte přestárlé základní výhony. Odkvetlé větve seřízněte nad vitálním rozvětvením. Pokud rostlina časem hodně zhoustla a polevila v kvetení, potřebuje zmlazení. Pusťte se do toho koncem zimy (není důvod k obavám, vajgélie dobře snáší řez). Pak bude kvetení v prvním roce sice slabší, zato listy panašovaných a červenolistých odrůd zvlášť hezky vyniknou.

Řez růží: základní pravidla pro všechny typy růží

Tavolník význačný (Spiraea x arguta)
Info ikona

Při řezu tavolníků se rozlišuje mezi druhy kvetoucími na jaře (zkracují se hned po odkvětu, např. tavolník význačný na fotce) a v létě (řežou se koncem zimy nebo začátkem jara).

Foto: Shutterstock

Časně kvetoucí tavolníky prosvětlete 

Časně kvetoucí tavolníky, jako je tavolník význačný (Spiraea x arguta) a tavolník van Houtteův (S. x vanhouttei), stejně jako odrůda ’Grefsheim’ tavolníku popelavého (S. x cinerea) tvoří poupata na loňském dřevě. Proto je na rozdíl od druhů kvetoucích v létě prosvětlete až po odkvětu. U starších rostlin odstraňte část základních výhonů uvnitř keře a odkvetlé větve zkraťte, aniž byste přitom narušili charakteristický převislý růstový tvar tavolníku.

Při řezu kolkvície zachovejte její tvar 

U kolkvície (Kolkwitzia) je cílem řezu udržet keř hojně kvetoucí a zároveň ho nepřipravit o jeho typický převislý tvar. Proto začátkem léta odkvetlé kolkvície, které vytvořily dostatek základních výhonů, pouze opatrně prosvětlete. Každoročně se na bázi odstraňují nebo po straně zkracují dvě až tři staré větve. Staré kvetoucí větve zkraťte až k novým výhonům, které vyrůstají pod nimi.

Jak řezat bujnou vistárii 

U vistárie (Wisteria) je nezbytný pravidelný řez, jinak se tato pnoucí rostlina promění v divoké houští. Kromě toho lze zastřižením podpořit tvorbu krátkých výhonů, na jejichž bázi se tvoří poupata. Proto koncem zimy zkraťte výhony z loňského roku na dvě až tři očka. Při následném letním řezu zkraťte nové výhony po odkvětu asi na 30 cm. Pokud tato dvě opatření každoročně zopakujete, vzniknou parohovitá rozvětvení, z kterých se v květnu spustí dlouhé hrozny modrých květů.

Kdy stříhat živé ploty a jak při řezu postupovat

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada