REKLAMA
REKLAMA

Vistárie - fialová záplava květů

REKLAMA

První kvetení vistárie čínské (Wisteria sinensis) se odehrává v dubnu na holých větvích bez olistění. Květenství může být až 30 cm dlouhé a je vonné. Kromě nejčastější fialové barvy rozkvétá i v modré, růžové a bílé. Plodenstvím vistárie je lusk a semena, stejně jako zbytek rostliny, jsou jedovatá. Listy vydrží na rostlině dlouho do zimy a starší a prospívající exempláře mohou znovu rozkvést začátkem července a kvést až do konce srpna. 

Vistárie roste ve vlhké a mírné kyselé půdě. Nemusí být přitom plná živin, v ní by rostlina hodně rostla, vytvářela množství listů a málo kvetla. Čerstvě vysazené vistárie je nutné chránit před mrazem, starší jsou už plně mrazuvzdorné. 

Rostlina pochází z Ameriky, hojně pěstovaná je ale i v Číně, Japonsku a Koreji. Dorůst může až do 20 metrů, starší vistárie dokonce mohou zatížit oporu tak, že způsobí její pád. Kmen se okolo pergoly či jiné podpěry ovíjí proti směru hodinových ručiček a postupně ji celou obroste. Konstrukce proto musí být bytelná a rostlina vyžaduje pravidelný řez.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA