Vistárie - fialová záplava květů

Vistárie pochází z Ameriky, hojně pěstovaná je ale i v Číně, Japonsku a Koreji. První kvetení vistárie čínské (Wisteria sinensis) se odehrává v dubnu na holých větvích bez olistění. Květenství může být až 30 cm dlouhé a je vonné. Kromě nejčastější fialové barvy rozkvétá i v modré, růžové a bílé. Plodenstvím vistárie je lusk a semena, stejně jako zbytek rostliny, jsou jedovatá. Listy vydrží na rostlině dlouho do zimy a starší a prospívající exempláře mohou znovu rozkvést začátkem července a kvést až do konce srpna.

Vistárie a její nároky na pěstování

Vistárie roste ve vlhké a mírné kyselé půdě. Nemusí být přitom plná živin, v ní by rostlina hodně rostla, vytvářela množství listů a málo kvetla. Čerstvě vysazené vistárie je nutné chránit před mrazem, starší jsou už plně mrazuvzdorné. 

Dorůst může až do 20 metrů, starší vistárie dokonce mohou zatížit oporu tak, že způsobí její pád. Kmen se okolo pergoly či jiné podpěry ovíjí proti směru hodinových ručiček a postupně ji celou obroste. Konstrukce proto musí být bytelná a rostlina vyžaduje pravidelný řez.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada