Řez růží: základní pravidla pro všechny typy růží

Ačkoli se postup při řezu jednotlivých typů růží liší (viz níže), technika řezu je pro všechny růže stejná: nůžky by měly být nasazeny vždy 5–10 mm na očkem směřujícím vně, a řez by měl být veden vždy mírně šikmo, aby z řezné plochy voda snadno odtékala (a to mimo pupen).

Jarní řez jednou i opakovaně kvetoucích růží

Jak řezat keřové růže 

U moderních opakovaně kvetoucích odrůd seřízněte silné výhony o třetinu, slabé dokonce o dvě třetiny. Slabé tímto způsobem podpoříte k výraznějšímu růstu. Přestárlé větve kompletně odstraňte přímo na bázi. Druhý řez následuje po prvním kvetení, zhruba koncem června až začátkem července. Jednou kvetoucí keřové růže, k nimž patří i mnohé botanické druhy, kvetou na víceletém dřevě. Nechávají se proto přes zimu neprořezané a pouze v případě potřeby se po odkvětu prosvětlí. Neodstraňujte však výhonů příliš mnoho, jinak přijdete o okrasné šípky. 

Termín řezu: moderní odrůdy v březnu/dubnu a v létě, botanické druhy po odkvětu.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Jak zastřihávat stromkové růže 

U této skupiny se řez řídí odrůdou, která byla naočkována na kmínek. Pro kompaktní kulovité korunky se vzpřímenými výhony se většinou používají opakovaně kvetoucí záhonové, velkokvěté nebo keřové růže, které se řežou v souladu s příslušnou skupinou růží. U kaskádových růží jsou na kmínku naštěpovány pnoucí nebo půdopokryvné růže. Zde zkracujte příliš dlouhé větve a pravidelně odstraňujte přestárlé výhony, abyste podpořili vitalitu rostlin.  

Termín řezu: na jaře, jakmile pomine nebezpečí silných mrazů, a v létě po odkvětu.

Jak prosvětlovat záhonové a velkokvěté růže 

Obě uvedené třídy zahrnují opakovaně kvetoucí odrůdy – tedy růže, které tvoří květy na letorostech. Na rozdíl od jednou kvetoucích růží zajistí jejich pravidelný jarní řez bohaté kvetení v témže roce. Jak silný má zpětný řez být, závisí na odrůdě. U slabě rostoucích záhonových a velkokvětých růží nechte jen tři až čtyři výhony, abyste podpořili silné nové rašení. Vzrůstné odrůdy je možné trochu zpomalit tím, že ponecháte pět až šest základních výhonů. 

Termín řezu: v době kvetení zlatice – v závislosti na regionu začátkem března až začátkem dubna. V létě po prvním kvetení.

Jak prořezat hortenzie, aby bohatě kvetly

Jak prořezávat půdopokryvné čili malé keřové růže 

Tyto odolné, opakovaně kvetoucí keře se dají vysazovat jednotlivě, v malých skupinách nebo plošně. Poslední uvedené využití jim přineslo označení půdopokryvné růže. Některé odrůdy však mohou dosahovat výšky jednoho metru i více, a tak se jim říká také „malé keřové růže“. Aby ochotně kvetly, stačí je prořezat jednou za dva až tři roky. Nejefektivněji to jde s ostrými nůžkami na živé ploty, kterými lze na jaře seříznout množství obloukovitě převislých výhonů na 20–30 cm. Přes radikálně vedený řez tyto vzrůstné keře zase dobře obrazí z četných oček a v létě zaujmou bohatým kvetením.  

Termín řezu: jednou za dva až tři roky začátkem jara.

Jak zkracovat pnoucí růže 

U opakovaně kvetoucích odrůd zkraťte v březnu nebo v dubnu všechny krátké postranní větve na tři až pět oček. Dlouhé hlavní výhony neřežte a připevněte je pokud možno vodorovně nebo obloukovitě, abyste podpořili nasazení květů. Vyholování se dá předejít tak, že přestárlé větve seříznete na úroveň půdy a nahradíte mladými, zdola dorůstajícími dlouhými výhony. Jednou kvetoucí pnoucí růže, např. silně rostoucí ramblery, můžete zmladit stejným způsobem, i když to v prvním roce jde na úkor kvetení. Pokud se nůžkami dostanete k loňským kvetoucím výhonům, na jaře je rovněž zkraťte – a sice na tři očka, resp. 20–25 cm. 

Termín řezu: časně na jaře, opakovaně kvetoucí odrůdy také v létě po odkvětu.

Jak postupovat při zimním řezu okrasných keřů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada