Letní hnojení bez přešlapů: Jak mít zahradu plnou života a chutí

Dbejte na pravidelnost hnojení

V letní sezóně se rostliny hnojí obvykle jednou za 2-3 týdny, přičemž frekvence hnojení závisí především na zvoleném hnojivu. Organická hnojiva se snáz vstřebávají, fungují okamžitě, ale nezřídka je vyplaví zálivka. Proto je potřeba je aplikovat častěji. Naopak chemická hnojiva z ranku minerálních se mohou používat méně často, uvolňují se (dle druhu) dlouhodobě, ale krom živin půdě nic moc nepřinesou.

www.nkz.cz

Chemie, nebo příroda?

Při výběru hnojiva si musíte položit jednu zásadní otázku – chcete hnojit chemicky nebo přírodně? Obě varianty mají své výhody.

Průmyslová hnojiva

Průmyslová hnojiva jsou k dostání ve formě granulí, hotových roztoků či prášků určených k naředění v předepsaném poměru. Působí poměrně efektivně, mají ovšem jedno velké ALE. Zatěžují půdu, půdní mikroorganismy a tím i životní prostředí. 

Pokud chemická hnojiva používáte opakovaně, půda se stává „mrtvou”. Půdní organismy postupně mizí a dochází k narušení půdního pH. Bez organické hmoty půda zhutní, zhorší se její propustnost a provzdušnění. Po průmyslovém hnojivu rostliny rychle vyrostou, ale mohou být slabší a náchylnější k chorobám a škůdcům. Chybí jim totiž nejen komplexní spektrum živin, ale i přirozená podpora půdy – například prospěšné mikroorganismy a organická hmota, které pomáhají rostlinám lépe růst a zdravě se vyvíjet.

Hnojiva určená k ředění jsou také poměrně náročná na přípravu – musíte dodržet přesný poměr, abyste rostliny nepřehnojili.

 

Klasickým sadbovačům odzvonilo, kdo nepěstuje v hliněných kostkách, jako by nebyl. Chcete návod? Tady je

www.nkz.cz

Přírodní hnojiva

Pod přírodními hnojivy si nejspíš představíte hnůj, slepičince nebo kompost. K dostání jsou také pohodlnější varianty – přírodní hnojiva v podobě granulí, peletek nebo tekutých extraktů, které koupíte ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Přírodní hnojiva na rozdíl od průmyslových zlepšují kvalitu půdy a podporují růst půdních mikroorganismů

Organická hnojiva uvolňují živiny postupně a přirozeně. Díky přírodnímu hnojení budou vaše rostliny zdravé a silné. Na rozdíl od průmyslových hnojiv je prakticky nemožné jimi rostliny přehnojit – nemusíte proto hlídat přesné dávkování ani si hlídat četnost hnojení.

A co víc, organická hnojiva si můžete vyrobit sami doma – není to nijak složité. Vyzkoušet můžete třeba kompostování zbytků z kuchyně (slupky od banánů, vaječné skořápky, zbytky zeleniny a ovoce atd.). Pokud nechcete čekat, až se z kuchyňského odpadu stane kompost, sáhněte po hotových přírodních hnojivech. Skvělou volbou jsou třeba přírodní hnojiva Pferdeapfel, která se vyrábí z koňského trusu v rakouské biofarmě. Lisované koňské peletky stačí jednoduše zapíchnout do země, nebo zapracovat do půdy před výsadbou či výsevem – bohatá úroda na sebe nenechá dlouho čekat.

Honza z Poporostem.cz doporučuje:

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada