Tajný trik pro skleník: Nevyužitý kout v zahradě přinese květy a zelenina i v mrazu

Umístění skleníku

Správné umístění je klíčové pro úspěšné pěstování. Skleník potřebuje co nejvíce slunečního svitu. Ideální je orientace na jih nebo jihovýchod, aby maximalizoval dopad ranního slunce a získal dostatek světla po celý den. Vyhněte se stínu od budov, stromů nebo keřů, zejména v zimních měsících. Umístěte skleník na místo, kam máte snadný přístup k vodě, zahradní nářadí po ruce a kde můžete pohodlně vynášet a zanášet úrodu.

Silný vítr může skleník poškodit a ochlazovat. Pokud je to možné, umístěte jej do závětří, nebo zvažte výsadbu větrolamu (například živého plotu nebo keřů) v dostatečné vzdálenosti, aby nestínil. Základ skleníku by měl být na rovném a stabilním povrchu. Pokud vaše zahrada není rovná, budete muset připravit základovou plochu. Zajistěte, aby v okolí skleníku nedocházelo k hromadění vody, která by mohla poškodit základy.

Skleník je natrvalo. Výběr místa, materiálů ani postup stavby proto nepodceňte

www.nkz.cz

Z čeho skleník postavit

Máte několik možností, z čeho skleník postavit, v závislosti na vašem rozpočtu, zkušenostech a požadované životnosti.

  • Dřevěné konstrukce jsou estetické a dobře zapadnou do zahrady. Vyžadují však pravidelnou údržbu (nátěry) proti hnilobě a škůdcům.
  • Hliníkové profily jsou lehké, odolné vůči korozi a prakticky bezúdržbové. Jsou nejčastější volbou pro montované skleníky.
  • Pozinkovaná ocel je velmi pevná a odolná, ale může být těžší a dražší než hliník.
  • Plastové profily (PVC) jsou levnější, ale méně odolné vůči UV záření a mechanickému poškození než hliník či ocel.

Pro výplň použijte buď sklo nebo polykarbonát. Sklo má výborné optické vlastnosti, propouští hodně světla a je trvanlivé. Může být však křehké a při rozbití nebezpečné. Rozlišujeme:

  • Zahradní sklo: Cenově dostupné, ale méně odolné.
  • Tvrzené sklo: Bezpečnější, při rozbití se rozpadne na malé neostré kousky.

Polykarbonát je velmi oblíbená alternativa skla. Je lehký, téměř nerozbitný, má dobré izolační vlastnosti (díky dutinkám) a rozptyluje světlo, což snižuje riziko spálení rostlin. Časem však může žloutnout a ztrácet průhlednost. Tloušťka se pohybuje od 4 do 10 mm, čím silnější, tím lepší izolace.

Nejlevnější varianta pro fóliovníky je použití pevné fólie. Propouští světlo, ale má nejhorší izolační vlastnosti a nejkratší životnost, každých pár let je potřeba fólii vyměnit. Vhodné pro dočasná řešení nebo velmi nízké rozpočty.

5 důvodů, proč si pořídit skleník: dočkáte se nejen dřívější sklizně, ale i úspory peněz

www.nkz.cz

Co pěstovat ve skleníku?

Ve skleníku můžete pěstovat širokou škálu rostlin, zejména ty, které potřebují teplo a ochranu před nepříznivým počasím. Ze zeleniny to jsou určitě rajčata, která patří mezi nejpopulárnější skleníkovou zeleninou. Potřebují dostatek tepla, slunce a oporu. Okurky hadovky i nakládačky se ve skleníku daří pěstovat. Vyžadují teplo a vysokou vlhkost vzduchu. Papriky a chilli papričky milují skleníkové prostředí a plodí mnohem více než venku.

Další druhy zeleniny a rostlin:

  • Lilek: Také teplomilný, skleník mu poskytne ideální podmínky.
  • Saláty a bylinky: Můžete je pěstovat dříve na jaře a déle na podzim, nebo i v zimě (otužilé druhy).
  • Melouny a vodní melouny: Ve skleníku se jim daří mnohem lépe než venku, obzvláště v chladnějších oblastech.
  • Bylinky: Tropické bylinky jako bazalka, koriandr nebo citronová tráva budou ve skleníku prosperovat.

Jak si postavit skleník

www.nkz.cz

Květiny ve skleníku

Skleník je ideální pro předpěstování sazenicletniček a trvalek. Pokud toužíte po pěstování orchidejí, ibišků nebo jiných teplomilných květin, skleník je nezbytný. Ve skleníku můžete začít s pěstováním dříve na jaře a sklízet déle na podzim, což prodlouží vaši pěstitelskou sezónu.

Některé typy skleníků je možné také vyhřívat, což vám umožní prakticky celoročně pěstovat zeleninu, bylinky i okrasné rostliny. Vyhřívaný skleník můžete v zimě využít pro uskladnění nemrazuvzdorných rostlin v nádobách. Ale i ve studeném skleníku lze rostliny na zimu uskladnit, pouze jim musíte zajistit odpovídající podmínky:

  • Studený skleník: Můžete zde přezimovat některé trvalky, cibuloviny, nebo okrasné dřeviny v kontejnerech, které nesnesou holomráz, ale nepotřebují vysoké teploty
  • Temperovaný skleník: Ideální pro přezimování citlivějších rostlin, které nesnáší mráz, ale nepotřebují teplo obýváku (citrusy, oleandry, kaktusy, muškáty)
  • Vyhřívaný skleník: Umožňuje celoroční pěstování tropické zeleniny (rajčata, okurky, papriky, lilek, melouny) a exotických květin (orchideje, ibišky, apod.)

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ skleníku, měli byste jeho údržbě a úklidu věnovat náležitou péči. Inspirujte se v naší galerii.

Galerie: Skleník, co nikdy nespí
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada