Jarní řez jednou i opakovaně kvetoucích růží

Sotva se najde zahrada, v níž by nerostla alespoň jedna růže. Přestože jsou „královny květin“ tak oblíbené, mnoho majitelů zápolí s péčí o ně, zvláště s řezem. Ten však není zdaleka tak komplikovaný. Není důvod se bát: pokud postupujete příliš nesměle a vždy jen trochu zakrátíte konce výhonů, získáte v průběhu let rostliny, které jsou dole holé a nahoře mají jen několik málo květů. Aby se řez podařil, je důležité znát růstovou formu a květní rytmus růží.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Jarní řez opakovaně kvetoucích růží 

Často se pěstují záhonové, velkokvěté a rovněž moderní keřové růže. Jejich odrůdy kvetou opakovaně, což znamená, že vytvářejí nové květy na letorostech. Proto se hlavní řez těchto růží provádí na jaře – ale teprve když pominou silné mrazy. Příhodný čas nastává, když rozkvetou zlatice. 

Odolné odrůdy, například s oceněním ADR, zvládnou překvapivě dobře dokonce i slabé pozdní mrazy, a to tak, že nově vyraší odspodu. Bohužel kvetení se pak trochu odsouvá. Abyste tuto jejich regenerační schopnost zachovali, musíte z keřů pravidelně odstraňovat staré, silně zdřevnatělé větve a udělat místo mladým výhonům. Toto opatření je zároveň důležité z hlediska ochrany rostlin. Zaprvé jsou vitální růže odolnější vůči nemocem a škůdcům, zadruhé na provzdušněných výhonech osychají listy rychleji a jsou méně náchylné k houbovým chorobám.

Jak řezat hortenzie, aby bohatě kvetly

Řez růžích kvetoucích jednou za sezonu 

Jednou kvetoucí růže (mezi něž patří mj. i mnoho botanických druhů a historické odrůdy) zakládají květní pupeny už v předešlém roce. Proto se u této skupiny na jaře odstraňují pouze zbývající plodenství a zkracují se příliš dlouhé větve. Pokud je nutný silný řez, například kvůli prosvětlení starých, velmi hustých rostlin, proveďte jej v létě po odkvětu, i když to bude na úkor šípků. Jak napovídá už jméno, jednou kvetoucí růže ve stejném roce podruhé nevykvetou.

Typy růží: kde které nejlépe vyniknou

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada