REKLAMA
REKLAMA

Záplevák: není náročný, kvete celé léto a má mnoho odrůd

REKLAMA

Předně je třeba uvést, že záplevák není žádná drobná rostlina. Jeho odrůdy zhusta dorůstají do metrové výšky, ale výjimkou nejsou ani 150 cm vysoké kultivary. Vyšlechtěny však byly i půlmetrové zápleváky, které se uplatní ve velké i malé zahradě. Rostlina u nás není zatím příliš rozšířená, což je škoda, protože její velkou předností je dlouhé kvetení.

K nejoblíbenějším trvalkám kvetoucím v létě patří třapatkovky

Trvalka s rozumnými nároky 

Záplevák sice není nijak zvlášť náročný, ale nejlépe poroste na slunci v živné a propustné půdě, která bude stále mírně vlhká. Dlouhodobé sucho nemá záplevák rád a nedostatek vody může způsobit menší násadu květů. To samé platí o živinách a slunci – s menším přídělem si rostlina poradí, ale nebude tak velká a méně pokvete. Půdu se proto doporučuje každý rok obohatit o kompost

Záplevák je také dobré po čtyřech až pěti letech rozdělit (nejlépe na jaře, oddělky z podzimního dělení vymrzají), protože starší exempláře mají tendenci od středu trsu odumírat a méně kvetou. Rostlina je plně mrazuvzdorná a na záhonech se každý rok pravidelně objevuje. Na škůdce a choroby nijak zvlášť netrpí, mladé sazenice však potřebují ochranu před slimáky. Problémem může být i virová zelenokvětost, kterou přenášejí mšice a nelze ji vyléčit. Postižených rostlin se proto zbavte. 

Jak osázení trvalkový záhon ve třech krocích

Dlouhé kvetení v mnoha barvách 

Květy zápleváku mohou mít žlutou, oranžovou, červenou nebo hnědou barvu, a to v širokém spektru odstínů a jejich kombinacích od zlatavé přes cihlovou až čokoládovou. Kromě jednobarevných odrůd vznikly i vícebarevné kultivary nebo kultivary s kresbou na jazykovitých květech (s více či méně barevně ohraničenými soustřednými kruhy) a rostliny se mohou lišit i uspořádáním a tvarem květů nebo barvou středového terče. 

Záplevák kvete obvykle od července do září, ale existují i odrůdy rozkvétající už v červnu nebo kvetoucí ještě v říjnu. Na jednom trsu rozkvetou postupně desítky květů, které hojně navštěvují včelky, čmeláci, motýli... Dobu kvetení prodloužíte vyštipováním odkvetlých květů. 

Vzhledem k vyššímu vzrůstu se zápleváky vysazují k plotům nebo jako pozadí nižších trvalek. Kombinovat se mohou se zavinutkami (Monarda), turany (Erigeron) nebo plamenkami (Phlox). Rostlina je vhodná i k řezu – ve váze vydrží pět dnů až týden

Nakoukněte do stodoly přestavěné na luxusní bydlení

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA