Záplevák: není náročný, kvete celé léto a má mnoho odrůd

Předně je třeba uvést, že záplevák není žádná drobná rostlina. Jeho odrůdy zhusta dorůstají do metrové výšky, ale výjimkou nejsou ani 150 cm vysoké kultivary. Vyšlechtěny však byly i půlmetrové zápleváky, které se uplatní ve velké i malé zahradě. Rostlina u nás není zatím příliš rozšířená, což je škoda, protože její velkou předností je dlouhé kvetení.

K nejoblíbenějším trvalkám kvetoucím v létě patří třapatkovky

Trvalka s rozumnými nároky 

Záplevák sice není nijak zvlášť náročný, ale nejlépe poroste na slunci v živné a propustné půdě, která bude stále mírně vlhká. Dlouhodobé sucho nemá záplevák rád a nedostatek vody může způsobit menší násadu květů. To samé platí o živinách a slunci – s menším přídělem si rostlina poradí, ale nebude tak velká a méně pokvete. Půdu se proto doporučuje každý rok obohatit o kompost

Záplevák je také dobré po čtyřech až pěti letech rozdělit (nejlépe na jaře, oddělky z podzimního dělení vymrzají), protože starší exempláře mají tendenci od středu trsu odumírat a méně kvetou. Rostlina je plně mrazuvzdorná a na záhonech se každý rok pravidelně objevuje. Na škůdce a choroby nijak zvlášť netrpí, mladé sazenice však potřebují ochranu před slimáky. Problémem může být i virová zelenokvětost, kterou přenášejí mšice a nelze ji vyléčit. Postižených rostlin se proto zbavte. 

Jak osázet trvalkový záhon ve třech krocích

Dlouhé kvetení v mnoha barvách 

Květy zápleváku mohou mít žlutou, oranžovou, červenou nebo hnědou barvu, a to v širokém spektru odstínů a jejich kombinacích od zlatavé přes cihlovou až čokoládovou. Kromě jednobarevných odrůd vznikly i vícebarevné kultivary nebo kultivary s kresbou na jazykovitých květech (s více či méně barevně ohraničenými soustřednými kruhy) a rostliny se mohou lišit i uspořádáním a tvarem květů nebo barvou středového terče. 

Záplevák kvete obvykle od července do září, ale existují i odrůdy rozkvétající už v červnu nebo kvetoucí ještě v říjnu. Na jednom trsu rozkvetou postupně desítky květů, které hojně navštěvují včelky, čmeláci, motýli... Dobu kvetení prodloužíte vyštipováním odkvetlých květů. 

Vzhledem k vyššímu vzrůstu se zápleváky vysazují k plotům nebo jako pozadí nižších trvalek. Kombinovat se mohou se zavinutkami (Monarda), turany (Erigeron) nebo plamenkami (Phlox). Rostlina je vhodná i k řezu – ve váze vydrží pět dnů až týden

Nakoukněte do stodoly přestavěné na luxusní bydlení

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada