Žakarandě dopřejete základní péči a pokvete vám zvonkovitými květy. Barvu květů můžete snadno ovlivnit
Žakaranda okouzlí listy i květy
Žakarandu mimózolistou (Jacaranda mimosifolia) můžete jako výraznou okrasnou dřevinu dnes vidět při své dovolené nejen ve vzdálených krajích, ale běžně i ve Středomoří, protože to, co opravdu potřebuje, je teplo. Žakaranda patří do čeledi trubačovité a je tak blízce příbuzná s katalpou nebo třeba popínavým trubačem, byť to dle jejího vzhledu není znát. Žakaranda ve své domovině dorůstá do výšky až 15 metrů, vy se ale při jejím pěstování takové výšky bát rozhodně nemusíte, u nás takových rozměrů nedosáhne. V našich končinách se nejčastěji pěstuje jako nádobová rostlina, protože si často nerozumí se zimou a je proto vhodné ji chránit přenosem do mrazuprosté místnosti.
Jak žakaranda vypadá
Žakaranda je exotická okrasná dřevina rostoucí do výšky keře či stromu a podle oblasti pěstování buď listy na zimu opadávají, nebo opadnou jen částečně a postupně se obměňují. Proto ji řadíme mezi dřeviny opadavé až opadavé jen částečně. Její listy jsou velmi dekorativní, dvakrát zpeřené, složené z drobných, oválných lístků. Právě díky listům je žakaranda dekorativní i v době, kdy nekvete.
Barvu květů u žakarandy lze ovlivnit
Největší ozdobou této okrasné dřeviny jsou ale její květy, které jsou zvonkovité a vyrůstají v koncových latách ještě před olistěním. Korunní lístky jsou světle až tmavě fialové a zajímavostí je, že čerstvé květy jsou tmavší a postupně světlají. Barvu květů u žakarandy je možné ovlivnit úpravou pH půdy. Jsou-li půdy kyselé (více rašeliny), jsou více dorůžova, naopak v zásaditých půdách jsou spíše modrofialové. Po odkvětu dřevinu zdobí poměrně dlouho plody, což jsou ploché, hnědé tobolky visící na dlouhé stopce. Jakmile plod uzraje, pukne a uvolní se šedá, plochá semena s blanitým lemem, kterými se žakaranda množí.
Jaké má žakaranda nároky
Okrasná dřevina žakaranda není náročná na pěstování, ačkoliv její exotický původ by tomu odpovídal. Vyžaduje hlavně ochranu před zimou, takže ji pěstujte v nějaké větší nádobě, kterou ale budete moci přenést do bezpečí. Nádobu budete muset měnit dle toho, jak bude žakaranda narůstat. Postavte ji na slunné, teplé a chráněné místo, pravidelně ji zalévejte a přihnojujte. Aby kvetla, může to trvat i několik let, záleží, jak dobře se aklimatizuje na nové podmínky. Většinou se však spokojíme i s jejími dekorativními listy, které nám vždy připomínají vůni dálek a dovolených.
Žakarandu musíte zazimovat
Jak již bylo řečeno, žakarandu musíte nechat přezimovat v místnosti, kde je teplota kolem 15-20 °C. K tomuto účelu se hodí zimní zahrady nebo vytápěné skleníky. Pokud je nádoba normální velikosti, můžete ji na zimu mít i doma, třeba někde na chodbě, kde bude požadovaná teplota. Umístěte ji na světlo, a i během zimy ji zalévejte.
Žakaranda se množí semenem
Pokud budete mít dostatek trpělivosti, můžete si okrasnou dřevinu žakarandu vypěstovat ze semene, což je i nejčastější metoda jejího množení. Jakmile tedy máte semena žakarandy, vysévají se na jaře do výsevního substrátu na povrch, tzn., že je nezasypáváte. Je dobré, pokud do zeminy pro výsev přidáte perlit, který substrát provzdušní. Udržujte teplotu kolem 20-25 °C, substrát neustále vlhký a brzy uvidíte, jak rostou malé semenáčky. Již v prvním roce semenáčky dorůstají do výšky 50 cm.
Že je žakaranda právem nazývána exotickou kráskou, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.