Jak prořezat hortenzie, aby bohatě kvetly

Pro účely řezu se hortenzie dělí do dvou základní skupin. První je skupina velkolistých hortenzií, do níž kromě hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) patří i hortenzie pilovitá (H. serrata), drsná (H. aspera ssp. sargentiana) a dubolistá (H. quercifolia). Druhou skupinu tvoří hortenzie latnatá (H. paniculata) a odrůdy hortenzie stromkovité (H. arborescens).

Které dřeviny si vysadit do nádob na terasu

Výchovný řez velkolistých hortenzií 

Hortenzie velkolistá existuje v mnoha barvách a má většinou kulovitá květenství. Široké, do 1,5 m vysoké keře kvetou podle odrůdy od června do září. Aby i mladé keře vytvořily silné kvetoucí výhony, odstraňte výchovným řezem přímo po výsadbě všechny slabé a poškozené výhony u báze. Ty ostatní zkraťte o třetinu, aby se i v dolní části dobře rozvětvily. V následujících letech se koncem zimy, vždy před vyrašením, provádí udržovací řez.

Jak postupovat při zimním řezu okrasných keřů

Udržovací řez velkolistých hortenzií 

Keře velkolistých hortenzií, kromě oblíbené hortenzie velkolisté i hortenzie pilovitá, drsná a dubolistá, se při udržovacím řezu stříhají jen málo. Jejich květní pupeny se totiž zakládají už v předchozím roce. Pokud je ostříháte příliš silně, v létě nepokvetou. Vhodná doba na střih je brzy na jaře, kdy už nehrozí silné mrazy. Odstraňte všechny staré květy. Nůžky nasazujte vždy nad nejvyšším vitálním párem pupenů. Zároveň můžete rostliny mírně prosvětlit a těsně nad zemí ustřihnout málo kvetoucí nebo odumřelé výhony, keř pak ve spodní části obrazí. Principiálně do této skupiny patří také hortenzie řapíkatá, která však řez zpravidla nevyžaduje.  

Zmlazovací řez hortenzií velkolistých 

Staré hortenzie velkokvěté můžete řezem radikálně zmladit, když se na jeden rok vzdáte květů a koncem zimy všechny výhony zastřihnete na délku do 10 cm. Výjimku tvoří moderní odrůdy ze skupin Endless Summer a Forever and Ever. Ty kvetou na starých i na nových výhonech. Můžete je tedy řezat obvyklým způsobem, ale také podle potřeby zkrátit výhony, aniž byste přišli o květy.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Řez skupiny latnatých hortenzií 

Hortenzie latnatá sice kvete i bez řezu, pravidelné stříhání však zvyšuje vitalitu a bohatost květů těchto až dva metry vysokých keřů. Rostlinu tvoří výrazně větvená základní kostra, z níž každý rok vyrůstají nové výhony s květy. Každoročně se všechny výhony zkracují až na zdřevnatělou základní kostru. Přitom je třeba ponechat pupeny, z kterých vyrůstají nové kvetoucí výhony. Zároveň se odstraňují všechny odumřelé větve. Pokud jste několik let zapomněli hortenzii latnatou ostříhat, můžete ji koncem zimy zastřihnout až po dřevnatou bázi. Podnítíte tak obražení ze spodních pupenů. 

Do této skupiny patří také odrůdy hortenzie stromkovité. Stříhají se buď na základní kostru (květy jsou pak trochu menší), nebo se zkracují těsně nad zemí na krátké čípky. Následně vyrostou dlouhé, ale poněkud nestabilní výhony s velkými květy. Oblíbenou odrůdu hortenzie stromkovité ’Annabelle’, která vytváří velká bílá kulovitá květenství, udrží kompaktní a v dobré kondici zpětný řez odkvetlých loňských výhonů.

Kdy stříhat živé ploty a jak při řezu postupovat

Jak správně hortenzie pěstovat 

Správná péče je základ. Vysazujte hortenzie vždy na polostinná místa s mírně kyselou, kyprou a humózní půdou a zalévejte je pokud možno dešťovou vodou – raději jednou důkladně než menší dávky v krátkých intervalech. Pro tvorbu svých okouzlujících květů také potřebují dostatek živin. Ve specializovaných prodejnách lze koupit speciální hnojivo pro hortenzie, nebo je můžete hnojit organicky – granulovaným kravským hnojem, který se zapracovává do svrchní vrstvy půdy.

Prohlédněte si tichou zahradu uprostřed Vinohrad

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada