Fotogalerie
- Zastřihování – stálezelené keře často potřebují přistřihnout čistě jen proto, aby zůstaly malé a držely tvar, například zimostráz. Ideální je polovina léta, zkracujte ale jen letošní přírůstky. Udržování tvaru zastřihováním můžete použít i pro opadavé keře.
- Řez o třetinu – je vhodný pro velké množství keřů, například zlatici, začínejte s ním ale až třetí rok po výsadbě a vždy po odkvětu. Každý rok vyřežte z keře přibližně třetinu nejstarších větví – ty nejstarší, nejsilnější a nejtmavší. Nové výhony nahradí staré, keř zůstane kompaktní a poroste bujněji.
- Zmlazovací řez opadavých keřů – používá se u starých nebo zanedbaných beztvarých, vytáhlých či vyholených keřů. V prosinci vyřežte třetinu nejstarších větví a následující rok vynechejte jarní i letní řez. Další rok se k řezu po odkvětu vraťte.
- Zmlazování starých stálezelených keřů – začněte hned po odkvětu. První rok vyřežte třetinu nejstarších větví, ve třetím roce další a v pátém roce poslední. V mezidobí vyrostou na keři postupně nové větve, které nahradí staré. Keř, například pěnišník, tak během pěti let zmladíte, a přitom stále pokvete.
- Hluboký řez – některé keře se musejí každoročně seříznout velice hluboko. Příkladem může být svída pěstovaná pro krásně zbarvené jednoleté pruty, které vyniknou hlavně v zimě. Seřízněte je v březnu, vždy pět centimetrů nad loňským řezem. Keře budou pak kompaktnější. Podobně je tomu i u komule Davidovy nebo hortenzie latnaté. Obě rostliny kvetou na nových letorostech, takže pokud je nezkracujete, budou brzy vytáhlé. Proto jednoletý výhon na jaře zkraťte nad druhým pupenem vyrůstajícím ze starého dřeva.
- Zkracování – stejně jako předchozí řez zabírá zkracování proti vyholování keřů. Nejde však o hluboký jarní řez, ale seříznutí po odkvětu, nejdříve dva roky po výsadbě. Seřízněte zelené výhony zhruba na polovinu, do starého neřežte (pouze v případě zmlazování) – platí například pro vřesovce. U levandule proveďte řez na podzim a na jaře znovu, zhruba dva až tři centimetry nad starým dřevem.
- Pro lepší letní kvetení – zkraťte kvetoucí větve hned po odkvětu asi o polovinu až dvě třetiny. Keř bude kompaktní a vytvoří množství kvetoucích výhonů.
- Řez poškozeného dřeva – na jaře keře zkontrolujte a odumřelé, poškozené nebo napadené výhony odřežte k nebližšímu zdravému pupenu.
- Zvrat – u pestrolistých keřů se může objevit i běžné zelené olistění. Takové výhony odřežte co nejdříve, a to celé, jinak pestrolisté přerostou a díky větší životaschopnosti zcela převládnou.
- Výmladky – výhony vyrůstající u země, v části keře pod roubem, odstřihněte co nejdříve, jinak získají převahu nad roubem.