Jak prosvětlit zlatici, aby každý rok hojně kvetla

U klasických zjara kvetoucích keřů, jako je zlatice, se doporučuje pravidelně odstraňovat staré větve a dlouhé výhony zkracovat na rozdílné délky – a to po odkvětu. Keře, které kvetou na jaře, totiž zakládají květní poupata už v předchozím roce.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Jak postupovat při řezu zlatice 

  • Na konci května nebo na začátku června, až se keř olistí, se ukáže, zda a jak moc je přehoustlý. Právě v té době, tj. po odkvětu, je nejlepší období pro prosvětlovací řez. Pokud ho neprovedete, keř rychle zestárne: báze rostliny vyholuje, tvoří se méně poupat, a jen v okrajových oblastech. 
  • Silné výhony lze dobře odstranit nůžkami na větve, protože zlatice mají poměrně měkké dřevo. Nůžky nasaďte co nejblíž k zemi. Po střihu by neměly zůstávat dlouhé pahýly, aby měly nové výhony vyrůstající z báze dostatek místa. Na úzkých místech se uplatní malá skládací pila. 
  • Část odkvetlých větví (především ty, které rostou dovnitř) zkraťte k bočním výhonům ležícím pod nimi. Totéž platí pro dlouhé převislé výhony; ty zkraťte asi o polovinu. Tak vytvoříte vhodnou kostru pro novou výstavbu keře.  
  • Zlatice má výbornou schopnost regenerace, řez snáší bez problému. Mladých silných hlavních výhonů nechte na rostlině zhruba tolik, kolik starých jste odstranili. 
  • Ke správně zastřiženému keři může dost vzduchu i světla, aby se mohl rozvíjet. Důležité je prosvětlovat zlatici pravidelně. Starý, nikdy neprosvětlený keř bude po silném řezu obrážet jen obtížně.

Jak prořezat hortenzie, aby bohatě kvetly

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada