REKLAMA
REKLAMA

Jak prosvětlit zlatici, aby každý rok hojně kvetla

REKLAMA

U klasických zjara kvetoucích keřů, jako je zlatice, se doporučuje pravidelně odstraňovat staré větve a dlouhé výhony zkracovat na rozdílné délky – a to po odkvětu. Keře, které kvetou na jaře, totiž zakládají květní poupata už v předchozím roce.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Jak postupovat při řezu zlatice 

  • Na konci května nebo na začátku června, až se keř olistí, se ukáže, zda a jak moc je přehoustlý. Právě v té době, tj. po odkvětu, je nejlepší období pro prosvětlovací řez. Pokud ho neprovedete, keř rychle zestárne: báze rostliny vyholuje, tvoří se méně poupat, a jen v okrajových oblastech. 
  • Silné výhony lze dobře odstranit nůžkami na větve, protože zlatice mají poměrně měkké dřevo. Nůžky nasaďte co nejblíž k zemi. Po střihu by neměly zůstávat dlouhé pahýly, aby měly nové výhony vyrůstající z báze dostatek místa. Na úzkých místech se uplatní malá skládací pila. 
  • Část odkvetlých větví (především ty, které rostou dovnitř) zkraťte k bočním výhonům ležícím pod nimi. Totéž platí pro dlouhé převislé výhony; ty zkraťte asi o polovinu. Tak vytvoříte vhodnou kostru pro novou výstavbu keře.  
  • Zlatice má výbornou schopnost regenerace, řez snáší bez problému. Mladých silných hlavních výhonů nechte na rostlině zhruba tolik, kolik starých jste odstranili. 
  • Ke správně zastřiženému keři může dost vzduchu i světla, aby se mohl rozvíjet. Důležité je prosvětlovat zlatici pravidelně. Starý, nikdy neprosvětlený keř bude po silném řezu obrážet jen obtížně.

Jak prořezat hortenzie, aby bohatě kvetly

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA