Jak pěstovat hvězdník a jak zařídit, aby vykvetl na Vánoce

Stačí říct Vánoce – a vybaví se vám rostliny, které jsou se svátky neodmyslitelně spojeny. Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), vánoční kaktus (Schlumbergera truncata), jmelí (Viscum album) a samozřejmě hvězdník (Hippeastrum)

Hvězdník není amarylis

Hvězdník je až metr vysoká cibulovina, která vytváří na každém stvolu tři až čtyři velké květy. Kvete od konce listopadu do začátku března. Často se používá jako dekorativní pokojová rostlina nebo květina k řezu

Botanicky se hvězdník řadí do čeledi amarylkovitých. Rod zahrnuje asi 90 druhů a víc než 600 odrůd s mnoha různými barvami květů. Často používaný lidový název amarylis patří jiné, příbuzné a podobně vypadající rostlině.

Hvězdník v květináči, mechu nebo ve vosku

Nabídka barevných květů hvězdníku se rok od roku rozšiřuje, a právě tak pestré jsou i možnosti, jak hvězdník uvést na scénu. Můžete ho pěstovat v květináči s půdou nebo jej dát do vázy jako řezanou květinu. Svěže a přirozeně působí, pokud cibuli usadíte do sklenice s oblázky nebo ji obalíte mechem. A zatím nejnovější možnost: cibule ve vosku. Ta si vystačí bez vody, takže ji můžete postavit na stůl a jen se těšit na květy – vězte však, že pokvete jen jednou. Což je škoda, protože hvězdník je od přírody dlouhověký

Hvězdník potřebuje období klidu

Při péči o něj si vzpomeňte na jeho původ a dodržte „subtropický“ rytmus, v němž se střídají fáze vegetaceklidu. Po odkvětu, v únoru, odstřihněte stonky s odkvetlými květy. V zálivce však pokračujte a také rostlinu poprvé pohnojte. Později, v březnu a dubnu, hnojte jednou za tři týdny, od května do července jednou za dva týdny. V srpnu pomalu přestaňte s příděly vody i hnojiva. Odstraňte všechny zaschlé části rostliny a cibuli nechte v příštích měsících odpočívat v půdě při 15 °C. 

listopadu cibuli přesaďte do nové zeminy (měla by být v půdě zhruba do poloviny) a zalijte. Květináč nechte dál stát na tmavém místě nebo jej zakryjte „kloboučkem“, dokud nově vyrašený stvol nebude vysoký asi 10 cm. Teprve pak přijde hvězdník na světlé místo do pokoje a vy ho budete pravidelně zalévat. Brzy rozkvete a celý cyklus začne nanovo... 

Květy hvězdníku na sváteční stůl

Hvězdník se do domu dostane většinou v podobě cibule. Ta se musí nejdřív probudit a začít rašit. Uběhne pět až osm týdnů, než bude rostlina v plném květu. Aby se květy otevřely přesně na svátky, je nejlepší cibuli vysadit v listopadu. Nejdřív se objeví květní stvoly se špičatými poupaty, za nimi se vysunou úzké listy. Když hvězdník vyroste do výšky, má „těžkou hlavu“: vyberte pro něj tedy stabilní květináč, aby se nepřevrhl. 

Rozkvetlý hvězdník postavte na světlé místo bez přímého slunce. Rostlina vydrží dlouho kvést, pokud teplota v místnosti nepřesáhne 20 °C. Během doby kvetení zalévejte úsporně, ale pravidelně. Dbejte na to, aby se voda nedostala do krčku cibule, a zabraňte přemokření substrátu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada