Jak hospodařit s vodou na zahradě efektivně a úsporně

Problémy s nedostatkem vody řešilo v historii mnoho národů. Vždyť například princip zavlažování na základě zakopaných hliněných nádob olla funguje už více než 2000 let. Není nutné se ale vracet tak hluboko do minulosti, stačí se inspirovat hospodařením našich předků – kromě zachytávání dešťové vody je potřeba se soustředit na výběr vhodných rostlin a způsob pěstování. Nabízíme vám pár tipů na úsporné, a přitom efektivní zavlažování, které pomohou zahradu připravit na sušší období.

Jak v době sucha udržet vodu v půdě

Tipy na chytré hospodaření s vodou 

Při zavádění úsporných opatřeních je potřeba vycházet z konkrétního pozemku, jeho umístění a polohy, oslunění, dané výsadby atd. To, co se uplatní v nížině, nemusí platit na horách, lišit se bude i situace v městské zahradě a zahradě na venkově, v malé okrasné zahrádce a velkém sadu... Každá změna, byť třeba jediná, která povede ke zlepšení vodního hospodářství na vaší zahradě, je dobrá a má smysl

Pěstujte místní a botanické druhy 

Při výběru rostlin dejte přednost místním druhům, které jsou na zdejší klimatické podmínky zadaptované. Volte také raději původní, botanické druhy, které nejsou tak náročné na vláhu a péči jako šlechtěné rostliny a jejich odrůdy. Rostliny, které si s déle trvajícím suchem dokážou poradit, se využívají také při krajinotvorné metodě zvané xeriscaping. Ta se specializuje na lokality se suchým podnebím, zaměřuje se na efektivní zacházení s vodou a pracuje s rostlinami, které vystačí i s malým množstvím vody.

Jak fungují svejly k zachytávání dešťovky

Vybírejte odolné odrůdy dřevin 

Naši předci pěstovali v dané lokalitě vždy takové dřeviny, kterým vyhovovaly místní podmínky a zvládly i případné sucho. Z nich se časem vyselektovaly odrůdy odolávající nejen nepřízni počasí, ale i třeba škůdcům nebo chorobám. Těmto odrůdám se dnes říká staré, tradiční nebo krajové (podle místa vzniku) a již několik let se navracejí do zahrad, zvláště přírodních. Nahrazují tak vysoce šlechtěné odrůdy, které sice mohou poskytovat lepší výnosy a možná i atraktivnější plody, ale jejichž nároky na vláhu, ošetřování a další pravidelnou péči jsou pro mnohé pěstitele neúnosné. 

Zákrsek vs. vysokokmen

Zajímavou otázkou je tvar dřeviny. Mluvíme-li o ovocných stromech, existují zákrsky, čtvrtkmeny, polokmeny a vysokokmeny. Tyto termíny označují výšku nasazení koruny. Zatímco dříve se pěstovaly hlavně pravokořenné vysokokmeny, s nástupem intenzivní výroby a produkce se začaly pěstovat stromky v nižších pěstitelských tvarech, resp. stromky roubované na slabě vzrůstné podnože. 

V souvislosti s úsporou vláhy doporučují mnozí pěstitelé spíše zákrsky, jelikož mají nižší spotřebu vody, což je pravda. Chcete-li však pro svou zahradu strom s mohutným kořenovým systémem, který překoná i dlouhodobější sucho, je vhodnější vysokokmen. Vysokokmen bude navíc na zahradě mnohem déle než zákrsek.

Jak nainstalovat nádrž na dešťovou vodu

Zrušte všechny trávníky

Je prokázáno, že trávníky patří z hlediska péče a údržby k nejnáročnějším plochám na zahradě a týká se to i spotřeby vody. Chcete-li ušetřit vodu, zrušte trávník. Nemusíte najednou, můžete travní porost postupně nahrazovat zapojenou okrasnou výsadbou, např. štěrkovými záhony nebo keři s podrostem z půdopokryvných rostlin... Možností je mnoho, stačí jen zvolit správné rostliny a způsob pěstování

Stejně náročné rostliny sesaďte k sobě 

Vodu ušetříte, resp. spíš efektivněji využijete, když vysadíte rostliny stejných nebo podobných nároků k sobě do určitých skupin nebo zón. Vyhnete se tak potížím s nerovnoměrnou zálivkou u rostlin s různými požadavky na vláhu, které jsou vysazeny do řad za sebou. Praktické je rovněž vysadit na vláhu nejnáročnější druhy blízko vodního zdroje. Za sucha jim tak budete moci zajistit závlahu jako prvním.

Víte, jak fungují plastové zavlažovací vaky?

Usilujte o propustnou a zamulčovanou půdu 

Půdu na zahradě udržujte nezhutněnou a jednou za čas ji provzdušněte. Jen do takové zeminy se bude voda dobře vsakovat, rostlinné kořeny v ní dobře porostou a dařit se v ní bude i půdnímu edafonu. Problémem může být těžká půda, i tu je ale možné postupně zlepšovat. Dočasné řešení představují zvýšené záhony, které však z pohledu zálivky nejsou příliš úsporné – vysychají nejen na povrchu, ale i z boku. Půdu na jakémkoli záhonu však vždy mulčujte. Mulč zabrání zbytečné odparu vody z půdy, v létě přispěje k nižší teplotě v záhonu a znesnadní i růst plevelů. 

Uvažujte o závlaze šedou vodou 

Existují systémy umožňující zavlažování i tzv. šedou vodu z domácnosti, tj. vodu využívanou při mytí nádobí, praní prádla nebo sprchování. Hodí se zejména pro okrasnou zahradu nebo k zavlažování půdy pod užitkovými rostlinami, nikoli jejich konzumních částí. Nezbytné je ovšem používat ekologické mýdlo, šampon i přípravek na mytí nádobí nebo před závlahou zajistit příslušnou úpravu vody.

Torzo stodoly posloužilo jako kulisy pro dům za minimum nákladů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada