Provizorní ohřívadlo do skleníku vytvoříte z květináče a svíčky

Aby ve skleníku nemrzlo, je nutné v něm zajistit přitápění. Nejlepší je zařízení s termostatem, který sepne, jakmile teplota klesne pod nulu. Dlouhodobé vytápění skleníku je ovšem drahé. Krátkodobým řešením, jak překlenout chladnou noc, může být ale i jednoduchý ohřívač vytvořený pomocí květináče a větší svíčky. 

Jednoduché ohřívadlo z květináče a svíčky

Zdrojem tepla bude oheň, postavte proto svíčku na žáruvzdorný podklad (třeba dlažbu). Svíčku zapalte a přiklopte ji hliněným květináčem obrácený dnem vzhůru. Aby měla svíčka k hoření dostatečný přívod kyslíku, podložte okraj tohoto květináče malými hliněnými nožkami, které se pod nádoby dávají kvůli snazšímu odtoku přebytečné zálivkové vody. Podložit můžete květináče ale také kamínky. Jde o to, aby květináč neležel na zemi – mezi květináčem a podkladem musí být mezera

Na odtokový otvor obráceného květináče nyní položte hliněný střep. Teplo vytvořené zakrytou svíčkou tak nebude unikat vzhůru, ale bude ze zahřátého květináče sálat do okolí. Jen pozor: do blízkosti podobného ohřívadla pro jistotu neumísťujte nic hořlavého. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada