Jak pěstovat mech

Mechu se většina zahrádkářů snaží zbavit, zejména v trávníku, ale existují i tací, kteří oceňují jeho hebkost, barvu a houževnatost. Mech ve vhodných podmínkách navíc nevyžaduje žádnou péči, brání růstu plevelů, zadržuje vodu nebo zpevňuje spáry mezi kameny.

I mech můžete mít rádi

Mech mezi dlažbou
Info ikona

Mech ve spárách dlažby není úplně žádoucí, jednak to nevypadá vůbec dobře a hlavně, při dešti může klouzat a vy si tak můžete přivodit nějaké zranění. Zbavte se ho tedy jednoduchými fígly

Snadné pěstování mechu? Jak kde 

Tak jako odstranění mechu z trávníku nebývá jednoduché, nemusí být snadné ani jeho pěstování. Pokud je ale místo k zamýšlené výsadbě vlhké, ve stínu a nachází se na něm kyselá půda, máte skoro vyhráno. Mluvíme ovšem o vlhkomilném mechu. Existují totiž i suchomilné druhy, např. prutník stříbrný, které mají rády osluněné chodníky nebo zídky.

Obecně uvítají mechy spíše chudou půdu, v níž se nebude příliš dařit plevelům. Horní vrstvu úrodné zeminy můžete proto odebrat, ale není to nutné. Pro cílené pěstování mechu je příhodná například plocha pod okrasnými stromy, blízkost vodního prvku nebo severní orientace místa.

Jak postavit přírodní suchou zídku

Úrazník šídlovitý (Sagina subulata)
Info ikona

Že by mech? Kdepak! Úrazník šídlovitý (Sagina subulata).

Foto: Shutterstock

Kde si legálně pořídit mech

Z lesa se mech odnášet nesmí. Najděte si proto jiné místo, odkud ho můžete odebrat ve větších kusech. Nikdy ale neodnášejte všechen mech část ho ponechte, aby se mohl zase rozrůst. Odebrané kousky či pláty mechu položte na odplevelenou a pískem posypanou plochu a mírně je přimáčkněte. Do doby, než se mech uchytí, ho můžete zatížit drobnějšími kameny. Mech zalévejte dešťovou vodou, zpočátku je vhodný postřikovač s jemným rozptylem vody.

Líbivé mechové bochánky pořídíte i v zahradnictví. Nechte si však od obsluhy poradit – bochánkovité mechy se moc nerozrůstají, rychle se naopak šíří nízké mechy.

Rostliny do suchých zídek a mezi kameny

Čím mech doplnit nebo nahradit

Zákoutí z mechu lze podle daného místa doplnit kameny, trouchnivějící větví nebo starým pařezem. Z rostlin se v jeho sousedství budou vyjímat kapradiny nebo třeba bohyšky. 

Mech je také možné na mnoha místech nahradit rostlinou zvanou úrazník, která je v souvislém porostu od mechu rozeznatelná až při bližším pohledu. Rychle se šíří a nevadí jí sešlap. Úrazník položený je mechu podobný nejvíce, do spár se ale častěji vysazuje úrazník šídlovitý.

Rostliny, kterým nevadí sešlap

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada