Jak poznat vánoční a velikonoční kaktus

Obě rostliny více než kaktusy připomínají spíše sukulenty a jejich nároky na pěstování se od běžných kaktusů také liší – potrpí si na více vláhy a snesou méně světla. Ačkoli si ale vánoční (Schlumbergera) a velikonoční kaktus (Hatiora) řada z nás plete, při bližším pohledu není těžké je rozeznat. 

Tilandsie: nenáročné epifytní bromélie

Vánoční kaktus: zubaté články a patrovité květy

Vánoční kaktus (Schlumbergera) je tvořen výhony ze zploštělých listových článků, které jsou po okrajích zubaté. Mladá rostlina roste vzpřímeně, s věkem jí ale začnou výhony převisat. Kvete obvykle od prosince do února, květy má oboustranně souměrné a se dvěma patry korunních lístků. Jejich barva bývá lososová, růžová či červená a tyčinky a blizna vyčnívají z květu ven. Zajímavostí je, že v rostlinu v její domovině opylují kolibříci a šíření semen z bobulí kaktusu rovněž napomáhají ptáci.

Velikonoční kaktus: oblé články a nálevkovité květy

Stejně jako u vánočního kaktusu tvoří ten velikonoční (Hatiora) rozvětvené stonky složené z plochých článků a starší rostliny mají převislý vzhled. Listové články jsou ale na okrajích vždy zaoblené a nikdy nejsou zubaté. Jejich okraje mohou být navíc nafialovělé. Květy také nejsou patrovité a koruny mají nálevkovitý tvar. Rozkvétají od března do května a jejich barva je nejčastěji červená, růžová nebo fialová. 

Pokojové bonsaje: výběr pro začátečníky

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada