Podle čeho spolehlivě rozeznat hvězdník od amarylky

Hvězdník se často objevuje na vánočním stole. Jeho rozkvět je nutné však správně načasovat, protože od probuzení cibule do květu může uběhnout i osm týdnů. Musíte si však být jisti, že jde o hvězdník, a ne příbuznou amarylku. V čem se tedy tyto rostliny liší? 

Květy amarylky (Amaryllis)
Info ikona

Květy amarylky (Amaryllis) mají vždy růžovou nebo bílorůžovou barvu.

Foto: Shutterstock

Amarylka vytváří listy až po odkvětu 

Amarylis neboli amarylka (Amaryllis) pochází z Jihoafrické republiky. Zornice zlomocná (A. belladonna) byla dlouho považována za jediný druh tohoto rodu, koncem 90. let 20. století měl však být objeven další. 

Každopádně jde o vytrvalou cibulovinu vysokou max. 60 cm. Cibule měří v průměru 9 cm a často vyčnívá nad povrch půdy. Vytváří přízemní řemenovité listy (až 30 cm dlouhé), ale až po odkvětu rostliny. Nejprve vyraší plný (tj. nedutý) stvol s vonnými květy (nejčastěji 6–8 květů) uspořádanými do okolíku. Květy jsou pouze růžové nebo bílorůžové, až 9 cm dlouhé a kvetou výhradně na podzim

Hvězdníku raší listy spolu s květním stvolem

Hvězdník (Hippeastrum) naopak pochází z Jižní Ameriky a rod zahrnuje více než 90 druhů. Jejich cibule mohou mít průměr 5, ale i 10 nebo 18 cm. Rostlina vytváří dutý květní stonek (dlouhý 60, ale i 100 cm) a řemenovité listy, které raší souběžně s ním nebo při rozvíjení poupat. 

Květenstvím hvězdníku je nejčastěji 2–5květý okolík, přičemž květy mohou mít bílou, citronovou, lehce oranžovou (lososovou), růžovou nebo červenou barvu, často jsou žíhané nebo s nádechem jiné barvy. Rozkvétají od zimy do jara

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada