Kam umístit a jak zalévat vánoční hvězdu

V subtropickém klimatu Mexika, odkud pocházejí, rostou poinsettie divoce jako keře vysoké až jeden metr. Odrůdy, které snesou pokojovou teplotu, se podařilo vyšlechtit až v 50. letech minulého století. Dnes se tato nádherně kvetoucí zimní květina pěstuje v řadě různých zbarvení, tvarů i velikostí. 

Kam umístit vánoční hvězdu

Poinsettii se nejlépe daří na teplém světlém místě, které je chráněno před průvanem. Vyhovuje jí pokojová teplota mezi 15–22 °C. V zimních měsících má tato světlomilná rostlina ráda slunečné stanoviště například na parapetu okna orientovaného na jih. Z přímého slunce nemusíte mít obavy, v našich zeměpisných šířkách není pro poinsettii na sklonku podzimu ani na začátku zimy žádným nebezpečím. Na místě v blízkosti okna mohou poinsettie plně využít denního světla, které je výrazně omezeno zimním obdobím. Buďte ale opatrní, pokud budete větrat: před otevřením okna přesuňte rostlinu na chráněné místo, protože studený průvan by jí mohl nenávratně ublížit.

Jak vánoční hvězdu zalévat

Při zalévání poinsettií platí jedno pravidlo: méně je více. Přestože tato rostlina snese trochu sucha, netoleruje přílišnou zálivku. Všechnu vodu, která při zalévání zůstane v misce, je potřeba do 15 minut od zálivky vylít pryč. Poinsettie se zalévají až když je kořenový bal jen lehce vlhký. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jestli už je čas na zálivku, je zvednout a potěžkat květináč. Orientačně se lze řídit pravidlem, že při standardní pokojové teplotě by měla poinsettie dostat mírnou zálivku každé 2–3 dny. Je-li v pokoji větší teplo nebo je rostlina umístěna v blízkosti topení, bude pravděpodobně nutné ji zalévat každý den. Na druhé straně, při zavlažování zespoda, tzn. ponořením celé spodní části květináče na několik minut do vody, nebude rostlina potřebovat zálivku až týden. 

Tip: čím je rostlina menší, tím častější zálivku vyžaduje. Mini poinsettie, jejichž malý kořenový bal je schopen nasáknout jen malé množství vody, je tak potřeba zavlažovat každý den. A ještě důležitá poznámka  poinsettie mají raději vodu pokojové teploty. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada