Nenáročné pokojové orchideje

Exotický půvab orchidejí nemusí být nutně vyvážen vysokou cenou a složitou péčí. Nejjednodušší je pěstování druhů, kterým vyhovuje pokojová teplota a nepotřebují období klidu. Počítejte ale s tím, že ten, kdo si jednou připíše první pěstitelské úspěchy, už půvabu orchidejí propadá nadobro.

Jak přesadit orchidej a přimět ji ke kvetení

Nejčastěji pěstované pokojové orchideje

Nejlepším příkladem je můrovec (Phalaenopsis)pokojová orchidej s obrovskou nabídkou odrůd v nejrůznějších velikostech. Má trvanlivé květy, a navíc stále tvoří nová poupata, takže krášlí pokoj několik měsíců v roce. 

Odrůdy, které obsahují v názvu jméno Phalaenopsis, jsou podobně nenáročné na péči: tak například kříženci označovaní Dendrobium phalaenopsis potřebují rovněž vyšší teploty a vydrží celoročně v teple a aby kvetli, nepotřebují období klidu. Také rozmanité odrůdy rodů Cambria a Miltonia budou v podmínkách obývacího pokoje dobře prospívat. Kdo má chladnou místnost, může si troufnout i na orchideje, které vyžadují klidové období, jako je Dendrobium nobile. Jako stanoviště jsou ideální zpravidla světlá místa obrácená na východ nebo západ, kam nesvítí silné sluneční paprsky.

Orchideje, které přežijí i mrazivou zimu

Jak se o pokojové orchideje starat

Největším nebezpečím pro všechny druhy orchidejí je hniloba, která vzniká v důsledku přemokření. Proto nikdy nenechávejte ve vnější nádobě vodu. Zajistěte ale důkladnou zálivku – nejlépe to půjde, když celý vnitřní květináč ponoříte do kbelíku s vodou, aby ji propustný substrát mohl nasáknout.

Dá se říci, že orchidejím vyhovuje „láskyplná nedbalost“: jednou za týden je na dvě minuty ponořte a jednou za čtrnáct dní je přihnojte hnojivem pro orchideje. Mají-li hodně světla, ale žádné letní slunce, víc už nepotřebují. 

Co dělat s nemocnou orchidejí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada