Jak vybrat vánoční stromek v květináči

Pokud neberete stromek v květináči jako jednorázovou záležitost, nekupujte ho ve vytápěném obchodě – měl by být skladovaný venku. S nákupem stromečku také neotálejte, protože při přesunu do vytopeného pokoje, musí prodělat postupnou aklimatizaci, která by měla trvat zhruba 14 dnů. 

Na co koukat při nákupu 

Pro kupující je důležitý druh stromku – každý má svého favorita – a pak samozřejmě vzhled. Kromě výšky, rozvětvení, pružnosti a svěžesti jehličí se zaměřte také na květináč, v němž je stromek zasazený. Nedávno vysazený stromek z nádoby snadno vytáhnete, může mít přeťaté kořeny a půda z nich odpadává. Takový stromek nekupujte. Naopak u stromku, který v květináči pevně vězí a jeho kořeny prorůstají i z odtokových otvorů, máte jistotu, že je dobře zakořeněný. Z půdy pod ním může růst i mech nebo plevel, což je rovněž určitým vodítkem.

Smrček, nebo spíš jedličku? 

Malý a pomalu rostoucí stromek vydrží v květináči déle – to dá rozum. Poměrně rychle rostou borovičky. Kvůli rozestupu mezi patry větví působí borovice někdy řídkým dojmem, při nákupu můžete ale zvolit borovici černou, která má oproti borovici lesní košatější vzhled. K hustějším stromkům patří i smrky, prodávaný je zejména smrk pichlavý. Hustě rozvětvené a nejpomaleji rostoucí jsou jedličky, které jsou zároveň i nejdražšími stromky.

 

Predplatne