Nákup i výsadba rostlin očima odborníka

Jarní období je nejvhodnější pro výsadbu veškerého sortimentu rostlin – trvalek, dřevin i dvouletek. Pouze u letniček a balkonovek je lepší počkat na teplejší dny, ideálně do poloviny května, a zjara kvetoucí cibuloviny se sázejí na podzim.

Osvědčené letničky venkovských zahrad

Prodej předpěstovaných sazenic
Info ikona

Při nákupu sazenic vsaďte na česká zahradnictví se zkušenými prodejci, kteří vám poradí.

Foto: Shutterstock

Sazenice nakupujte přímo u zahradníka 

Před vlastní výsadbou je důležité se zaměřit na výběr obchodu s kvalitními rostlinami. „Nejlepší je nákup rostlin u prvovýrobce, tzn. českého zahradníka. U něj máte jistotu otužilého materiálu vhodného do našich podmínek a také možnost konzultace s profesionálem,“ doporučuje Eduard Chvosta, zástupce ředitele S Jarov, na které momentálně studuje přes 200 studentů v oboru zahradník.

Nastudujte potřeby vybraných rostlin

Je rovněž potřeba si uvědomit, kam budete rostliny sázet a jakou péči jim chcete věnovat. „Ideální je si ještě před nákupem nastudovat potřeby vybraných rostlin, porovnat je s podmínkami zahrady, domu či bytu, a z této rovnice odvodit vhodný druh,“ vysvětluje Eduard Chvosta. 

Výsadba rostlin na záhon
Info ikona

Při výsadbě na záhon myslete na dostatečně rozestupy mezi sazenicemi, aby si po čase nekonkurovaly.

Foto: Shutterstock

Z jarně kvetoucích rostlin lze považovat za náročné na péči zejména dvouletky. Pravidelná závlaha a ochrana před ranními mrazíky – to vše představuje každodenní starost. Dřeviny si naopak většinou poradí i bez zvláštní péče (ale i časně kvetoucí magnólii může popálit mráz) a ani cibuloviny nepotřebují speciální zacházení.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Jak správně rostliny vysazovat

Každá rostlina a typ sadby vyžaduje určité zacházení. Klíčová je dobrá příprava půdy, usazení rostliny ve správné výšce, umáčknutí a vydatná závlaha. To vše je stručným základem pro to, aby se rostlině dařilo,“ říká Eduard Chvosta.  

Pozor ale, ne všechny rostliny je vhodné sázet k sobě, některé se vzájemně nesnesou (např. akát nebo ořešák potlačují růst okolních rostlin). Nepatříte-li tedy ke zkušeným pěstitelům, poraďte se přímo v obchodě. „Prodejce by měl u každé rostliny znát rychlost růstu, konečnou velikost, časnost rašení, expanzivnost a konkurenceschopnost a na základě těchto zkušeností by vám měl poradit správný postup výsadby,“ uvádí odborník.

Důležité je podle něj si také představit rostlinu za několik let. „Nejčastější chybou laiků je příliš těsná výsadba, jejímž následkem jsou pokřivené rostliny, které si navzájem konkurují,“ uzavírá Eduard Chvosta.

Jak založit okrasný trvalkový záhon

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada