Listí z ořešáku kompostovat, nebo ne?

Listy z ořešáku opravdu odolávají rozkladu déle než jiné, a tlení tak zpomalují. Důvodem jsou podle některých zdrojů antibakteriální a fungicidní látky obsažené v listech, které se využívají v léčitelství. Listy ale rozkladu nakonec stejně podlehnou, i když později. Kvalitu výsledného kompostu přitom neovlivní. Řešením tudíž není ořešákové listí nekompostovat, ale kompostování urychlit.

Listí nechat, spálit nebo dát na záhony?

Jak rozklad listů z ořešáku urychlit 

Čím menší části bioodpadu, tím dříve se rozloží – to je známá věc. Nejprve proto přejeďte po shrabaném ořešákovém listí sekačkou, která ho rozseká na drobné kousky. Ty ovšem nekompostujte samotné nebo jako hlavní materiál v kompostu, jinak zůstanou dlouho nerozložené. K jednomu dílu listí z ořešáku naopak přidejte další tři díly jiného organického a snáze rozložitelného materiálu (zbytky letniček, jiné listy, slupky brambor...). Listy ořešáku pak přidávejte do kompostu postupně, třeba až do prosince, namíchané s ostatním materiálem zetlí za obvyklou dobu. Tlení listů podpoříte také přidáním urychlovače kompostu nebo prolitím močůvkou. Podobným způsobem se řeší i kompostování slupek z ořechů.

Jak si vyrobit vlastní listovku

Léčivé účinky ořešákových listů a slupek

Zelené listy a slupky z ořechů jsou ale také léčivé a pomáhají s různými neduhy. Už proto se vyplatí je nelikvidovat. Listy ořešáku je možné “sklízet” i během sezony a sušit pro pozdější použití. Látky, které obsahují, pomáhají při nachlazení, horečkách, průjmech, posilují cévy, hojí nemocnou kůži a ulevují při nadměrném pocení. Užívají se ve formě koupelí, olejů nebo léčivých likérů. Podobné účinky jako listy mají i zelená oplodí ořechů.

Proč se listí zbarvuje a padá ze stromů