Dvouletky: nezapomeňte je na podzim včas vysadit

Jako dvouletky se označují rostliny, které potřebují projít obdobím vegetačního klidu, aby mohly v následujícím roce vykvést a vytvořit semena. Vysévají se tedy v létě o rok dříve, sadba se vysazuje na podzim a kvete další rok. Je ovšem potřeba znát nároky rostlin, zvolit pro ně vhodné místo a věnovat jim náležitou péči.

Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře

Předpěstování a výsadba dvouletek 

Dvouleté rostliny si můžete buď předpěstovat ze semínek, nebo vypěstovat ze zakoupených sazenic. Semena se podle druhu vysévají od května do července přímo do půdy na pečlivě připravený výsevný záhon, choulostivější a pomalu rostoucí rostliny se předpěstovávají v teplém pařeništi, truhlíku nebo doma za oknem. U dvouletek, které se snadno přesévají, např. hvozdíky, náprstníky nebo měsíčnice, se o nové rostliny postará příroda. Některé rostliny z přesevů ale mohou časem méně kvést a ze zahrady postupně mizet, proto se i je doporučuje předpěstovat nebo průběžně dosazovat. 

Všechny výsevy je třeba za slunného počasí stínit a pravidelně zavlažovat. V pařeništi je rovněž nezbytné často větrat, protože vzcházejícím rostlinám nesvědčí příliš vysoké teploty. Vzešlé dvouletky se následně pikýrují a vzrostlé a silné sazenice se vysazují na záhony buď na podzim (od září do října, aby rostliny stihly do zimy zakořenit), nebo pak na jaře.

Kdy stříhat živé ploty a jak při řezu postupovat

Kam vysadit dvouleté rostliny 

Dvouletky vysazujte k rostlinám s podobnými nároky. Potřebují propustnou a humózní půdu nepřehnojenou dusíkem, která by měla být odplevelená, kyprá a dostatečně vlhká, ne však přemokřená (v takové se jim nedaří a v zimě v ní vymrzají). Oslunění volte podle konkrétního druhu, většině dvouletek však vyhovuje slunce (ne úpal) i polostín. 

Při podzimní výsadbě dvouletek nezapomeňte rostliny na zimu zakrýt chvojím, které je ochrání před případnými holomrazy. Na jaře chvojí včas odstraňte, přihrňte k rostlinám půdu a mírně je přihnojte.

Prohlédněte si dům, kde odpočívali Genesis, Queen nebo Police

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada