Rostliny, kterým nevadí sešlap

Ideální jsou trvalky, které místo mezi kameny či dlaždicemi volně uloženými do půdy nebo štěrku zcela vyplní, a tím zabrání růstu těžko odstranitelných plevelů. Jedná se zejména o kobercovitě rostoucí druhy.

Trvalky, které porostou i v mělkých půdách

Rostliny k sešlapu volte podle místa

Při výběru rostlin se nejdříve řiďte podmínkami daného místa, tzn. osluněním, druhem půdy, její propustností, vlhkostí a kyselostí. Rostlinám by mělo stanoviště maximálně vyhovovat, protože jen tak budou zvládat zátěž v podobě sešlapu. V opačném případě rostliny sice porostou, ale intenzivní sešlapávání na nejvytíženějších místech pravděpodobně nevydrží.

Rostliny do suchých zídek a mezi kameny

Které rostliny do spár vysadit a jak

Vysazovat můžete rostliny jednoho, ale i vícero druhů (nejlépe dvou, max. tří). Půdu ve spárách před výsadbou odplevelte a zkypřete, po vysazení trvalek zavlažte.

Do spár volte vždy nízké druhy rostlin, z bylinek např. mateřídoušku úzkolistou nebo dobromysl obecnou odrůdy 'Compactum', dále třeba kotulu kostrbatou, úrazník šídlovitý nebo silenku bezlodyžnou. Po okrajích cest může růst na sešlap citlivější plamenka šídlovitá, hvozdík písečný nebo iberka vždyzelená či některá z tařiček, které sešlapu vzdorné druhy pouze doplní.

Většinu vhodných druhů lze snadno řízkovat a osazenou plochu tak předpěstovanými a dobře zakořeněnými sazenicemi obnovovat nebo rozšiřovat.

Prohlédněte si střešní zahradu ve Vítkovicích

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada