Podzimní rytí půdy má své zastánce i odpůrce. První argumentují prokypřením a provzdušněním zeminy, snazším odstraněním plevelů a zasáknutím vody z deště nebo sněhu. Druzí však namítají, že rytí výrazně zasahuje do života půdních mikroorganismů – ty které potřebují kyslík, se dostávají do vrstev bez kyslíku a obráceně. Nastolení původního stavu určitou dobu trvá, proto je podle odpůrců rytí lepší tento zásah omezit na minimum.
Proč a jak sít na podzim mrkev a petržel
Kdy půdu rýt a kdy raději ne
Obecně platí, že podzimní rytí je vhodné pro těžké jílovité půdy a při zakládání nových záhonů. Mráz totiž způsobí rozpad velkých hrud a půda získává drobtovitou strukturu. Vajíčka některých škůdců, např. slimáků, se navíc dostanou na povrch půdy a zmrznou. Rytí je nezbytné rovněž při zapracování vápenatých hnojiv, zeleného hnojení a chlévských hnojiv.
Špičatý, nebo rovný list rýče? První do těžké, jílovité nebo utužené půdy, druhý pro hluboké rytí.
Foto: Shutterstock
Rytí není naopak nutné po pěstování okopanin, kořenových zelenin nebo jiných hluboce kořenících rostlin. Vynechat ho můžete i na všech zamulčovaných záhonech a vyvarujte se ho také na svahu s rizikem eroze. Rytí nevyžadují ani lehké písčité půdy.
Jak si vybrat kvalitní ovocný stromek
Rytí půdy ano, ale šetrným způsobem
Řešením může být rytí nadvakrát, při němž se sejme vrchní vrstva půdy, uloží stranou a spodní prokypří rycími vidlemi. Vrchní vrstva z následujícího řádku se následně přemístí na předchozí, již prokypřený řádek a tak stále dokola. K zakrytí poslední řady přitom poslouží vrstva půdy z prvního řádku.
Na záhony, které se rozhodnete nezrýt, zbytečně nevstupujte (kvůli utužení půdy). Organické hnojení do půdy zapravujte lehce motyčkou a zeminu provzdušňujte vidlemi.
Jaký rýč si pro práci vybrat
Rozhodnete-li se pro rytí, stojíte ještě před otázkou, jaký rýč zvolit. Existují totiž rýče se špičatým a rovným listem. První oceníte v tuhé a kamenité půdě. Špatně se s ním ale obrací půda a dostanete se s ním do menší hloubky. Rýč s rovným listem usnadňuje hlubší rytí, hloubení výsadbových jam nebo zapracování zeleného hnojení.
Rýče mají zpravidla zaoblenou horní hranu listu pro lepší nášlap a ergonomicky tvarovanou rukojeť ve tvaru písmene D nebo Y. Délku násady volte podle výšky obsluhy.