Málo známé dřeviny s výraznými podzimními listy

Čím pozdější roční období, tím probarvenější zahrada. Jako by si podzimní příroda připravila novou kolekci modelů a barev. Nelze ji přehlédnout, je těžké od ní odtrhnout oči a netrvá dlouho. Její výhodou je, že se odehrává ve všech zahradách, ale v každé vypadá trochu jinak.  

Pět možností, jak oživit nudnou zahradu

Žlutě zbarvené listy prosvětlují prostor 

Barevná škála podzimně zbarvených dřevin začíná u jásavě žluté a končí u fialovočervené. Do odstínů sahajících od zelené po žlutou se barví dřeviny jako vilín, jasan ztepilý, bříza čínská či jinan dvoulaločný ’Marieken. Příjemně prosvětlují okolní prostor a záhonům i tmavším partiím zahrady vtiskují přívětivé vyznění. Pokud rostou v těsné blízkosti terasy nebo odpočívadla, vypadá to, jako kdyby místo ozařovalo slunce, které je na dosah. Žlutě vybarvené dřeviny vypadají vzdušně vedle stálezelených druhů, jako jsou zimostrázy, bobkovišně, tisy a zeravy, ale i v sousedství trav a kapradin.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů?

Dřeviny s oranžově zbarveným listovím 

Díky postupnému procesu rozkládání zelených listových barviv se ke slovu dostávají oranžová barviva a vzniká dojem, jako by se stromy postupně ocitly v jednom plameni. Do takových barev se na podzim oblékají javory, škumpa ocetná, jeřáb ptačí, parocie perská i svitel latnatý. Výrazné kontrasty vznikají také v sousedství modrých a fialových odstínů, jaké znáte u hvězdnic, slézů a perovskií, které kvetou až do podzimu. 

Proč se listí zbarvuje a padá ze stromů

Solitéry s červeně vybarveným listím 

Ti, kdo se nebojí barev, nedají dopustit na červenou, do níž se na několik týdnů zahalí kalina japonská, zmarličník japonský, třešeň Sargentova a ambroň. Všechny jmenované dřeviny si zaslouží sólové postavení v trávníku, v předzahrádce anebo poblíž terasy. Krásně vyniknou i ve spolku s nízkým podsázením, které mohou tvořit okrasné trávy, rozchodníkovce velké, sasankovky hupejské a ploštičníky (Cimicifuga simplex).

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Jak si vybrat dřevinu s podzimním zbarvením? 

Hodláte teď s příchodem podzimu vysadit nějakou dřevinu s dekorativním zbarvením listů? Pak uděláte nejlíp, když navštívíte místní školku, necháte se inspirovat a poradit si od odborníků. Ve školce si dřeviny, které přicházejí v úvahu, můžete prohlédnout zblízka a vytipovat si své favority. Pro větší zahradu je zajímavou dřevinou třeba dub bažinný (Quercus palustris Woodside Splendor’), který se na konci podzimu vybarví do temně růžové a listí si podrží déle, než je pro daný druh charakteristické. 

Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada