Propásli jste výsadbu cibulovin? Nevadí

Ideálním termínem pro výsadbu jarních cibulovin je září nebo říjen. Neznamená to ale, že je nemůžete vysadit i jindy během roku. Podzim je k tomu jen nejvhodnější – půda se během zimy nasytí vodou, rostliny včas zakoření a na jaře tak neztrácejí čas a při běžném jarním počasí kvetou dlouhou dobu.

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Výsadba jarních cibulovin na jaře 

Jarní cibuloviny ale můžete vysadit i po zimě. Jen je třeba počítat s tím, že od výsadby do prvních květů může uplynout i deset týdnů. Záleží samozřejmě na druhu. Kromě pozdějšího kvetení je nevýhodou i mnohem kratší trvanlivost květů. Studenější jarní počasí jim svědčí mnohem víc než teplé letní. 

Vysadit je ale možné i rychlené cibuloviny, které se na jaře prodávají v každém druhém květinářství. Uvědomte si však, že jsou primárně určené do interiéru. Chcete-li tedy rostliny do pokoje, máte vystaráno. Pokud je ale plánujete vysadit do zahrady, nevystavujte je pokojovým teplotám. Cibuloviny naopak pozvolna otužujte a vyberte pro ně místo dobře chráněné před studeným větrem. I pak sledujte vývoj počasí a v případě potřeby rostliny zakryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Jak sázet cibuloviny do trávníku

Jarní cibuloviny: jak se o ně starat 

Cibuloviny vysazené do květináčů, nádob i záhonů potřebují dostatek vláhy, aby dobře zakořenily. U rychlených rostlin, které mají bohatě nasazeno na květ, je  v zájmu kvality cibulí některá poupata raději oželet a odstřihnout. Zbytečnému vysilování cibule předejdete i včasným odlomením odkvetlých květů. Po odkvětu nechte všechny cibuloviny zatáhnout a rostliny z nádob buď přesaďte do volné půdy, nebo jejich cibule uskladněte. 

Zvláště drobné cibuloviny už další péči nepotřebují. U větších cibulovin nezapomeňte, že hyacinty potřebují přesadit nejlépe každý rok, velkokvěté tulipány po dvou až třech letech a narcisy, krokusy, ladoňky nebo drobné kosatce po čtyřech.

Jak vysazovat cibuloviny ve stylu lasagne

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada