Trvalky, které rostou i v mělkých půdách

Mělká půda s sebou nese nejen minimum zeminy, ale zpravidla i sucho, protože nízká vrstva půdy rychle vysychá. Rostliny proto vybírejte z nenáročných a odolných suchomilných druhů s vysokou regenerační schopností. Vždy je lepší použít kombinaci několika druhů, které se budou přirozeně prolínat a doplňovat. Monokultury jsou méně vhodné. 

Rostliny do suchých zídek a mezi kameny

Nezdolné trvalky do mělké půdy

K nejméně náročným trvalkám do mělké půdy patří nízké rozchodníky (Sedum), lomikameny (Saxifraga) nebo netřesky (Sempervivum). Všechny tři rody zahrnují mnoho druhů, které spolehlivě zvládnou jak mělkou půdu, tak s ní související sucho a nedostatek živin. 

Daří se jim zvláště na slunných a nepříliš vlhkých místech. Před výsadbou je nutné jen půdu nakypřit a vylepšit humusem. Těžké půdy je dobré také vylehčit pískem. Zvláštní péče není nutná. V zahradnictví bývá zpravidla na výběr od každého rodu hned několik druhů a odrůd, z nichž můžete vybrat ty nejvhodnější, případně je barevně nakombinovat. 

Kromě uvedených druhů jsou vhodné i kosmatce (Delosperma) nebo mateřídoušky(Thymus), příp. pažitka (Allium), která slouží k napodobení trávníku.

Deset kvetoucích rostlin do sušší půdy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada