Pěstitelské trendy roku 2021 pro zahrady i balkony

Kdo mohl, vyhrnul si na jaře loňského roku rukávy a pustil se do rytí nových záhonů, výstavby pergoly nebo sázení ovocných stromků. Ubylo nevyužitých balkonů a teras, které se zazelenaly a staly se obývákem, jídelnou nebo pracovnou. Pro mnohé to bylo první setkání s půdou, první zkušenosti s výsevy a sázením a zažívání pěstitelských radostí i strastí. nyní je zřejmé, že se domácí zahrádky budou rozrůstat i v letošním roce.

Pěstování zeleniny a bylinek na balkoně

Trendy jsou trendy, ale řiďte se sami sebou 

Pěstování rostlin by mělo vždy především uspokojovat potřeby konkrétních pěstitelů (ať už je to potřeba vitaminů z čerstvých rajčat nebo pocitu z dobře odvedené práce). Svým přístupem a intuicí si proto každý může vytvořit svůj vlastní trend. Určité pěstitelské směřování lze ale přesto odvodit a zobecnit. 

Mini zahrádky si vyžádají mini odrůdy 

Začátečníci jsou v pěstování netrpěliví a potřebují ochutnat výsledky svého úsilí co nejdříve. Platí pro ně, že s rychlejší sklizní roste odhodlání k dalšímu pěstování. Vysévat se proto letos bude nejen řeřicha, ale také saláty určené pro sklizeň mladých listů (baby leaf), ředkvičky nebo bylinky. 

Na balkonech a omezených prostorech budou převládat hlavně mini odrůdy rajčat, paprik a melounů. Kromě klasických tyčkových rajčat, se budou více pěstovat také keříčkové fazoly nebo tykve.

Pěstování chilli papriček a jeho nástrahy

Kanadská borůvka pěstovaná v nádobě
Info ikona

I bez zahrady můžete pěstovat ovoce. Stačí vám balkon nebo terasa a vhodná nádoba.

Foto: Plastia

Vzroste zájem o drobné ovocné keře 

Na balkonech a terasách se pozornost pěstitelů přesune i k drobnému ovoci. Stačí zvolit vhodný druh, odrůdu a nádobu. Vděčné jsou třeba kanadské borůvky, pěstovat je možné ale i zakrslý beztrnný ostružiník ('Little Black Prince'), stáleplodící maliník ('Autumn Belle' anebo polovzpřímenou žlutou odrůdu 'Fall Gold'). Začátečníky nezklame ani pnoucí mini kiwi, resp. aktinidie význačná odrůdy 'Weiki', a pěstovat lze i jahodníky v závěsných koších, např. stáleplodící převislý jahodník 'Mara de Bois'. 

Více živých květů na záhonu i balkonu 

Kromě jedlých plodin se pěstitelé více soustředí rovněž na květy pěstované pro radost. Trendem je ozelenit a nechat rozkvést každou plochu, na terase i na zahradě, ať už výsevem snadno pěstovatelných letniček, nebo výsadbou oblíbených trvalek. Patrný je také ústup trávníků ve prospěch pestrých polních květů nebo rostlin určených pro opylovače. Opomenout nelze ani cibuloviny (jarní, letní či podzimní), jejichž kompaktní odrůdy nezklamou na záhonu ani v nádobě na balkonu.

Pnoucí letničky: vyberte a vysejte je včas

Cuketa a lichořeřišnice pěstované v závěsné nádobě
Info ikona

Minimum prostoru pro domácí pěstování zeleniny dokáže vyřešit závěsný květináč.

Foto: Plastia

Podpora lokálních zahradních center 

S rozvojem domácího pěstování jde ruku v ruce i rostoucí zájem o sortiment místních zahradnictví nebo zahradních center. Není nad to, moci se obrátit na zkušeného pěstitele či zahrádkáře v okolí, který poradí nejen s výběrem rostlin, ale pomůže i pěstitelskou radou a doporučením. 

I nadále budou vznikat různé pěstitelské komunity. Současně poroste podpora lokálních zdrojů rostlin, tj. rostlin, které vyrostly v našich podmínkách, a tudíž se snadněji ujmou. 

Na home office s vícero rostlinami 

Přetrvávající práce z domova, tzv. home office, se projevila i na pěstování pokojových rostlin. Máme jich více, více se o ně staráme, více je řešíme, kupujeme, rozdáváme... A je přitom jedno, jestli jde o nenáročný sukulent, závěsnou kokedamu, kvetoucí orchidej nebo fíkus, který začal v zimě opadávat. 

S rostlinami se žije zkrátka lépe. Zapomínáme s nimi na starosti běžného dne i útrapy dnešní doby. A tento trend bude pokračovat. Což je vlastně dobře, ne?

Nákup a výsadba rostlin očima odborníka

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada