Jak zacházet s výsevními páskami a disky

Výsevní páska je proužek z vodorozpustného materiálu, na němž jsou semena daných rostlin uchycena už ve správném rozestupu, a není proto nutné vzešlé rostliny následně jednotit. Použití výsevních pásek se vyplatí především u dražších biosemen nebo u vzácnějších druhů a odrůd, u nichž člověk počítá každé semeno. Objevují se už i výsevní rohože dodávané v rolích, které bývají dlouhé až 3 metry a široké 20 až 40 cm a usnadňují osetí větší plochy.

Vyzkoušejte domácí seed balls

Jak sít s výsevní páskou

Půdu nakypřete trojzubou motykou nebo kultivátorem do hloubky alespoň 10 cm a povrch záhonu uhlaďte hráběmi. Krátce před výsevem půdu ještě jednou pečlivě uhrabejte. Dál už je výsev snadný. Výsevní pásky položte do připravených 1 až 2 cm hlubokých rýh, zalijte a zahrňte zeminou. Potom je ještě lehce přitlačte hráběmi a znovu opatrně pokropte tak, aby voda neodplavila zeminu. Pokud navrch rozhrábnete ještě asi 0,5 cm vysokou vrstvu vyzrálého kompostu, bude rovnoměrně klíčit i citlivější osivo, jaké má třeba mrkev.

Jak použít výsevný disk

Obdobou výsevní pásek jsou výsevní disky  pásku jen nahradila kulatá podložka. Tyto disky se semeny se vkládají do hliněných květináčů o průměru od 8 do13 cm. Používají se například při pěstování rostlin na balkonu, praktické jsou například se semeny salátů k řezu nebo se směsí letniček. Disk jednoduše položte na připravený substrát, důkladně ho navlhčete a zahrňte zeminou. Přísun vody je v tomto případě zvlášť důležitý. Pokud totiž speciální papír, na němž jsou semena přichycena, vyschne, klíčící rostlinky zahynou ještě dřív, než stihnou zakořenit.

Proč mravenci přenášejí semena rostlin?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada