Jak zacházet s výsevními páskami a disky

Výsevní páska je proužek z vodorozpustného materiálu, na němž jsou semena daných rostlin uchycena už ve správném rozestupu, a není proto nutné vzešlé rostliny následně jednotit. Použití výsevních pásek se vyplatí především u dražších biosemen nebo u vzácnějších druhů a odrůd, u nichž člověk počítá každé semeno. Objevují se už i výsevní rohože dodávané v rolích, které bývají dlouhé až 3 metry a široké 20 až 40 cm a usnadňují osetí větší plochy.

Vyzkoušejte domácí seed balls

Jak sít s výsevní páskou

Půdu nakypřete trojzubou motykou nebo kultivátorem do hloubky alespoň 10 cm a povrch záhonu uhlaďte hráběmi. Krátce před výsevem půdu ještě jednou pečlivě uhrabejte. Dál už je výsev snadný. Výsevní pásky položte do připravených 1 až 2 cm hlubokých rýh, zalijte a zahrňte zeminou. Potom je ještě lehce přitlačte hráběmi a znovu opatrně pokropte tak, aby voda neodplavila zeminu. Pokud navrch rozhrábnete ještě asi 0,5 cm vysokou vrstvu vyzrálého kompostu, bude rovnoměrně klíčit i citlivější osivo, jaké má třeba mrkev.

Jak použít výsevný disk

Obdobou výsevní pásek jsou výsevní disky  pásku jen nahradila kulatá podložka. Tyto disky se semeny se vkládají do hliněných květináčů o průměru od 8 do13 cm. Používají se například při pěstování rostlin na balkonu, praktické jsou například se semeny salátů k řezu nebo se směsí letniček. Disk jednoduše položte na připravený substrát, důkladně ho navlhčete a zahrňte zeminou. Přísun vody je v tomto případě zvlášť důležitý. Pokud totiž speciální papír, na němž jsou semena přichycena, vyschne, klíčící rostlinky zahynou ještě dřív, než stihnou zakořenit.

Proč mravenci přenášejí semena rostlin?