Kdy a jak přesazovat pokojové rostliny

Běžné pokojové rostliny, které se bez pravidelného přesazování neobejdou, je dobré přemístit do čerstvé půdy hned zjara. Jen tak budou moci na lepší podmínky zareagovat hned zkraje sezony. V krizové situaci, kdy rostliny viditelně neprospívají, přistupte ale k jejich přesazení kdykoli.

Jak poznat, co pokojovým rostlinám chybí

Některé pokojové rostliny potřebují přesadit každý rok, jiné až po několika letech a dalším přesazování nevyhovuje. Příkladem může být klívie, která má ráda stísněný kořenový prostor, bez nějž nevykvete. Ke každé rostlině je proto nutné přistupovat individuálně.

Podle čeho poznat, že nastal čas na přesazení

Rostliny se přesazují zejména kvůli dostatku živin, čerstvé neslehlé zemině, která pojme potřebné množství vláhy, a větší nádobě. Jak ale poznat, že nastal čas na přesazení? 

  • Spolehlivým ukazatelem je otvor ve dně květináče, skrz který prorůstají kořeny ven. Hustě propletené kořeny přitom mohou být viditelné i na povrchu substrátu. 
  • Přesazení vyžadují i rostliny, které setrvale nerostou nebo mají jen malé přírůstky, nekvetou či dokonce chřadnou. 
  • Důvodem k přesazení může být i trvalé přemokření a uhnívání kořenů, hnilobný zápach půdy, substrát zarůstající mechem nebo květináč potažený povlakem z řas. Rostlina v přemokřené půdě potřebuje přesadit ihned, ne až na jaře. 
  • I zasychání rostliny z nedostatku vláhy může vést k přesazení, zejména je-li půda přespříliš slehlá, takže nezadrží dostatek vody. Příčin usychání může být ale více. Zkuste proto povrch substrátu nejdříve trochu zkypřit, rostlinu zalít a pokud se její stav nezlepší, přesaďte ji. 
  • Čas na výměnu příliš zasolené půdy poznáte podle bílých usazenin, které se tvoří na květináčích z pálené hlíny. K jejich očistě dobře poslouží teplá voda s octem. 
  • Přesazování je často spojeno také se zmlazováním a řízkováním pokojových rostlin, se kterým souvisí i výměna květináčů.

Jak v zimě pomoci pokojovým rostlinám