Co dělat, když fíkus drobnolistý opadává

Fíkus drobnolistý (Ficus benjamina) patří mezi teplomilné fíkusy a je citlivý téměř na vše – na změnu místa, osvětlení, teploty... Nesnáší průvan, vadí mu teplota pod 15 °C, příliš mnoho i příliš málo zálivky, to samé platí pro živiny. Na všechny tyto změny fíkus drobnolistý může reagovat opadem listů. Na druhou stranu, pokud zareagujete na signály, které vysílá, rychle se zase zmátoří a brzy obrazí. Během zimy běžně ztratí i 30 % listů. 

Jak poznat, co pokojovým rostlinám chybí

Opad starých listů a růst nových

Podle jedné teorie se fíkus drobnolistý zimním opadem listů chystá na jarní rašení listů nových. Pokud však nemá v půdě dostatek živin, zbaví se starých listů, které nechce zbytečně vyživovat a svou sílu, energii, a hlavně živiny nasměruje do nového jarního obrostu. Staré listy tak žloutnou a opadávají. Tento rostlinný restart můžete nasimulovat i řezem fíkusu.

Fíkus a pravidla zimní zálivky 

Zakopaný pes může být i v zalévání, protože v zimě se množství vody a četnost závlahy odvíjí od vzdálenosti dané rostliny od zdroje světla a zdroje tepla. Fíkus na světle a v teple zalévejte zhruba jednou týdně a půdu nechte vyschnout. Méně častou zálivku dopřejte rostlině na světle, ale v chladnějším prostředí, a úplně nejmíň zalévejte ve stínu a v chladu.

Na dostatek světla pro fíkus myslete i pravidelným roztahováním závěsů a vytahováním žaluzií. Budete-li chtít rostlinu přesadit, udělejte to v lednu – fíkus raší časně.

Pokojové bonsaje: výběr pro začátečníky

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada