Jak nejlépe uchovat jedlé a okrasné dýně

Dýně existují ve velkém počtu druhů i odrůd, které se liší zejména velikostí, tvarem a barvou plodů. Zvláště velké oranžové plody jsou spojované s americkým svátkem Halloween. A i když nepatříte mezi jeho příznivce, nemůžete vydlabaným dýním svítícím podzimním večerem upřít určité kouzlo, které zabírá hlavně na děti. Možná i proto jsou dýně k vidění také za okny nebo na zápraží nejedné české domácnosti. A nemusí jít přitom jen o dlabané plody se svíčkou uvnitř.

Jak pěstovat dýně a podle čeho poznat, že jsou zralé

Dýně k jídlu i dekoraci 

Kromě jedlých dýní stále více lidí pěstuje a kupuje také okrasné, které vynikají nejen barvami, ale často i bizarními tvary. Slouží k dekoraci stolů a zákoutí, dobře vypadají v ošatkách nebo koších z přírodního materiálu i volně položené s dalšími podzimními plody. Všechny okrasné dýně by však měly být dostatečně vyschlé, jinak začnou brzy plesnivět. Jak přesně se tedy o sklizené i kupované dýně postarat?

Pečená dýně: hit podzimní sezony

Sklizeň a uskladnění jedlých dýní 

Zralé dýně – jedlé i okrasné  poznáte na záhonu podle zaschlých stonků, typického zbarvení plodů a dutého zvuku, který vydávají při poklepu. K delšímu skladování se hodí jen jedlé dýně. Aby vám vydržely co nejdéle, nenechávejte je zbytečně dlouho na záhonu – nesnášejí mrazy. Plody uskladněte na suchém a dobře větraném místě a pravidelně je kontrolujte, jestli některá z nich neplesniví. V případě, že si dýně kupujete, vybírejte plody s delší stopkou (min. 5 cm) – vydrží déle.

Chutný dýňový džem: snadno a rychle

Sušení okrasných dýní

Okrasné dýně se pro delší trvanlivost suší. Vybírejte jen zdravé a nepoškozené plody, které mají kousek stonku. Očistěte je suchou utěrkou, zbytečně je nemáčejte, a uložte na suché a dobře větrané bezmrazé místo. Na plody by nemělo svítit slunce. Pravidelně kontrolujte, jestli dýně neplesnivějí, můžete je i otáčet, aby prosychaly rovnoměrně ze všech stran. Délka sušení závisí na velikosti a tvaru plodů. Pokud při při potřesu slyšíte chrastění semen – jsou suché.

Jak si vypěstovat a jak sklízet dýňová semínka

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada